Brexit/ Diplomatët britanikë tërhiqen nga strukturat e Bashkimit Evropian

Hënë, 12 August 2019 16:52

Diplomatët britanikë do të tërhiqen nga strukturat udhëheqëse të institucioneve të Bashkimit Evropian në Bruksel brenda ditëve, sipas planeve të bëra nga Qeveria e Britanisë së madhe.

Në tentimin për të fuqizuar mesazhin “bëje ose vdis” që Britania është duke dalë nga BE-ja deri më 31 tetor, Britania e Madhe do të ndalojë pjesëmarrjen në takimet ditore ku do të bëhet e ditur vendimin-marrja e BE-së.

Vendimi pas diskutimit thuhet se është bërë nga zyrtarët e Britanisë në një linjë me qëndrimin e Kryeministrit të ri Boris Johnson në Parlament, ku ai tha se do ta “çlirojë” diplomacinë e Britanisë së Madhe nga punët e BE-së.

Kritikët kanë kundërshtuar që pjesëmarrja simbolike thjesht do ta linte Mbretërinë e Bashkuar të verbër në vendime dhe përfundimisht do të dëmtonte interesin kombëtar.

Takimet e grupit të punës në BE në të cilat diplomatët britanikë pritej të zinin vendet e tyre përkrah 27 vendeve të tjera anëtare do të merren me çështjet mbi sigurinë, përgjigjen pan-evropiane për çdo krizë të ardhshme që përfshin civilët, punët e jashtme dhe mbrojtjen e interesave të konsumatorëve.

Është e paqartë se deri ku tërheqja e Mbretërisë së Bashkuar nga strukturat e BE do të shkonte para 31 tetorit, dhe nëse ministrat ose përfaqësuesi i përhershëm i Britanisë në BE përfundimisht do të dështonte të paraqitej për takime në shtator dhe tetor.

Sekretari i jashtëm, Dominic Raab, tha se ai do të marrë pjesë në një takim të homologëve të tij të BE në fund të gushtit në Helsinki.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Dafina Duti bëhet nënë për herë të dytë

Lifestyle

Dafina Duti bëhet nënë për herë të dytë

Në shtator të këtij viti, këngëtarja Dafina Duti tregoi për here të parë se ishte në pritje të ëmbël. Këngëtarja u shpreh e emocionuar se nga martesa e saj e...

“Dokument nga 9 vende të BE për zgjerimin”, Gjosha: Propozimet të jenë më konkrete, të ketë afate e mbështetje financiare

Politikë

“Dokument nga 9 vende të BE për zgjerimin”, Gjosha: Propozimet të jenë më konkrete, të ketë afate e mbështetje financiare

Ish-ministrja e Integrimit Klajda Gjosha flet për një dokument të përgatitur nga 9 vende të BE për procesin e zgjerimit si një alternativë ndaj dokumentit francez të dalë më herë. Ndërkohë...

Rrëfimi prekës i babait: Xhesika sikur e kishte ndjerë vdekjen nga tërmeti

Aktualitet

Rrëfimi prekës i babait: Xhesika sikur e kishte ndjerë vdekjen nga tërmeti

Lëkundjet e errëta të 26 nëntorit zgjuan njerëzit nga gjumi. Frika, nxori jashtë shtëpive mes mijëra shqiptarëve edhe Xhesika Biqikun. Teksa dilte, në terr tullat e pallatit goditën në kokë...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!