Sulmet në rafineritë e Arabisë Saudite, rritet rrufeshëm çmimi i naftës

Hënë, 16 September 2019 10:35

Sulmet ndaj rafinerive të naftës në Arabinë Saudite kanë shkaktuar një rritje të rrufeshme të çmimit të naftës në tregjet globale.

Monarkia e gjirit është eksportuesi më i madh i naftës bruto në botë dhe goditja me drone, dy strukturave strategjike në fundjavë e reduktoi prodhimin me 5,7 milionë fuçi në ditë. Kjo do të thotë gati gjysma e prodhimit të vendit, e barazvlefshme me 5% të konsumit të përditshëm global, duke shkaktuar kështu dëmin më të madh prej një ngjarjeje të vetme për tregjet e arit të zi.

Mbrëmjen e së dielës, nafta bruto u kuotua 15% më lart në SHBA, benzina 11% dhe ajo Brent 18%. Mëngjesin e së hënës, rritja preku edhe tregjet aziatike, duke bërë që brenti, me 66, 55 dollarë për fuçi të mbërrijë nivelin më të lartë që prej luftës së gjirit Persik në 1991, kur u shit për 71,75 dollarë fuçia.

Vazhdon sakaq paqartësia lidhur me organizatorët e sulmit ashtu sic nuk dihet ende se nga u lëshuan raketat që goditën të shtunën objektin saudit të prodhimit të naftës. Shtetet e bashkuara fajësuan Iranin, e madje u shprehën dhe të gatshme të ndërhyrjnë, në një kohë kur përgjegjësinë e pretenduan rebelet Huthi që luftojnë prej vitesh ne Jemen me forcat qeveritare.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

“Nuk marrim frymë”, mjeku reanimator jep detaje për helmimin e nxënësve në Fier: Presim analizat për të zbuluar të vërtetën

Aktualitet

“Nuk marrim frymë”, mjeku reanimator jep detaje për helmimin e nxënësve në Fier: Presim analizat për të zbuluar të vërtetën

Mjeku reanimator, Kliton Gjerazi, jep detaje për dërgimin me urgjencë në spital të disa nxënësve të gjimnazit në Fier. Mjeku hedh poshtë pretendimet se nxënësit mund të jenë helmuar, duke...

Pamje nga stërvitjet e ushtrisë amerikane, momenti kur me mitralozin e montuar në helikopter rrëzon dronin në det

Globi

Pamje nga stërvitjet e ushtrisë amerikane, momenti kur me mitralozin e montuar në helikopter rrëzon dronin në det

Lufta kundër dronëve dita-ditës është duke u bërë prioritet për forcat e armatosura në mbarë botën Fluturaket pa pilot kanë filluar t’ua fusin frikën për sulme të befasishme ushtrive të fuqive...

U kthyen në Shqipëri nga vendet e prekura, 5 të dyshuar të tjerë testohen për koronavirusin, rezultuan negativë

Shëndeti

U kthyen në Shqipëri nga vendet e prekura, 5 të dyshuar të tjerë testohen për koronavirusin, rezultuan negativë

Pesë persona të tjerë të dyshuar për koronavirusin janë testuar në Shqipëri dhe kanë rezultuar negative. Në një informacion të përditësuar të para disa minutave, Ministria e Shëndetësisë bën me dije...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!