“Pezullimi i Parlamentit është i jashtëligjshëm”, Gjykata Supreme rrëzon Boris Johnson

Tuesday, 24 September 2019 12:00

Vendimi i Boris Johnson për të pezulluar Parlamentin është i jashtëligjshëm. Ky është vendimi i Gjykatës Supreme britanike.

 

Kryeministri Johnson, pezulloi Parlamentin për pesë javë më herët këtë muaj duke thënë se kjo do të mundësonte atë që njihet si Fjalimi i Mbretëreshës, ku edhe do të ravijëzonte politikat e tij të reja. Por, Gjykata më e lartë në Britaninë e Madhe, tha se ishte e gabuar të pengohej Parlamenti të kryente detyrat e tij.

Pas këtij vendimi, hapet rruga që Parlamenti të mblidhet menjëherë, ndërkohë që kryeministri Johnson ndodhet në Nju Jork për të marrë pjesë në punimet e Asamblesë së Përgjithshme të Kombeve të Bashkuara.

Johnson kishte vendosur të pezullonte Parlamentin, çka do të bënte që deputetët të mund të mblidheshin vetëm më 15 tetor, pak ditë para skadencës, 31 tetorit, kur Britania e Madhe duhet të dalë nga BE. Kjo do t’i pamundësonte deputetëve diskutimet mbi çështjen e Brexit-it.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

LËKUNDJE TËRMETI NË QYTETIN E KORÇËS, JA SA ISHTE MAGNITUDA

Aktualitet

LËKUNDJE TËRMETI NË QYTETIN E KORÇËS, JA SA ISHTE MAGNITUDA

Mëngjesin e sotëm janë regjistruar lëkundje tërmeti në qytetin e Korçës. Lëkundja u regjistrua rreth orës 08:30 me magnitudë 3,5 të shkallës Rihter, sipas Qendrës Europiane të Tërmeteve. Epiqendra e lëkundjes së...

Skuqja dhe irritimi i lëkurës, simptomë që tregon se mund të jeni prekur nga COVID-19

Aktualitet

Skuqja dhe irritimi i lëkurës, simptomë që tregon se mund të jeni prekur nga COVID-19

Skuqja dhe irritimi i lëkurës është shtuar në listën e simptomave të pacientëve të prekur me COVID-19, kanë bërë të ditur zyrtarë shëndetësorë në Britaninë e Madhe, ku 1 në...

EMRAT/ Posedonin ‘1 mln paund’ drogë pranë stacionit të policisë, dënohen 2 shqiptarët e arrestuar

Aktualitet

EMRAT/ Posedonin ‘1 mln paund’ drogë pranë stacionit të policisë, dënohen 2 shqiptarët e arrestuar

Para gjykatës, dy burra shqiptarë kanë pranuar se kanë kultivuar kanabis, pasi një fabrikë “një milion paund” u gjet në pjesën qendrore të Whitehaven – afër stacionit të policisë së...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!