Jepet çmimi Nobel në Mjekësi

Hënë, 07 October 2019 12:15

Ditën e sotme janë shpërndarë çmimet Nobel për vitin 2019 në Fiziologji ose Mjekësi. Çmimi i madh i është dhënë treshes së shkencëtarëve britaniko-amerikanë: William G. Kaelin Jr, Sir Peter J. Ratcliffe dhe Gregg L. Semenza për studimin e tyre se si qelizat njerëzore reagojnë ndaj ndryshimit të niveleve të oksigjenit.

Duke shpallur çmimin në Institutin Karolinska në Stokholm të hënën, komiteti i Nobel tha se zbulimet e treshes i kanë hapur rrugën "premtimit të strategjive të reja për të luftuar aneminë, kancerin dhe shumë sëmundje të tjera".

Laureatët e ilaçeve 2019, shtoi komiteti, kanë identifikuar makineri molekulare që rregullojnë veprimtarinë e gjeneve në përgjigje të niveleve të ndryshme të oksigjenit.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

FOTO/ Thaçi selfie me Ramën: Me Edin si çdoherë, pa protokoll...

Politikë

FOTO/ Thaçi selfie me Ramën: Me Edin si çdoherë, pa protokoll...

Gjatë vizitës së tij në Tiranë, presidenti i Kosovës Hashim Thaçi është takuar edhe me kryeministrin Edi Rama. Përmes një postimi në Facebook, kreu i shtetit në Prishtinë shkruan se takimi...

Gjykata e Apelit kthen në detyrë anëtarin e KPA-së, Luan Daci

Aktualitet

Gjykata e Apelit kthen në detyrë anëtarin e KPA-së, Luan Daci

Gjykata e Posaçme e Apelit kundër Korrupsionit dhe Krimit të Organizuar vendosi të ndryshojë vendimin e Gjykatës Kundër Korrupsionit dhe Krimit dhe ta rikthejë në detyrë anëtarin e KPA, Luan...

Pas drejtoreshës së Kufirit, arrestohet edhe motra e saj

Aktualitet

Pas drejtoreshës së Kufirit, arrestohet edhe motra e saj

Vazhdojnë arrestimet për grupin e përfshirë në trafikun e emigrantëve nga vendet e Lindjes në Shqipëri, për të vijuar në shtetet e Bashkimit Europian Në kuadër të operacionit “Toka e premtuar”...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!