Gjykatësi në Nju Jork: Trump të dorëzojë formularët e taksave

Hënë, 07 October 2019 18:41

Sipas vendimit të një gjykatësi federal të marrë të hënën, Presidenti Donald Trump duhet të dorëzojë formularët e taksave për 8 vitetet e fundit, në bazë të kërkesës së prokurorit në Manhatan. Avokatët e presidentit kishin argumentuar se zoti Trump gëzonte imunetet ndaj padive dhe nuk kishte pse dorëzonte formularët e taksave.

Zoti Trump e apeloi menjëherë vendimin në gjykatën federale të apelit në Manhatan.Në vendimin e tij gjykatësi Victor Marrero kritikon argumentin e avokatëve të zotit Trump se “presidenti, familja dhe bizneset e lidhura me të, qëndrojnë mbi ligjin”.

Prokurori i Qarkut të Manhatanit Cyrus Vance kishte kërkuar zyrtarisht taksat personale dhe të kompanive të zotit Trump nga 2011 në 2018.

Avokatët e zotit Trump kishin argumentuar se presidenti gëzon imunitet dhe nuk mund të ishte subjekt i hetimit penal për sa kohë është në detyrë dhe se Kushtetuta sipas tyre kërkonte që prokurori të priste derisa zoti Trump të largohej nga posti.

Donald Trump pritet të kandidojë për t’u rizgjedhur. Mandati aktual i tij përfundon më 20 janar 2021.

Presidenti është përpjekur të mos ofrojë të dhëna mbi shumë aspekte të financave të tij, pavarësisht se gjatë fushatës për Shtëpinë e Bardhë kishte premtuar se do publikonte të dhënat mbi taksat.

Prokurori Vance bëri kërkesë zyrtare për taksat, katër javë pasi lëshoi një tjetër kërkesë drejtuar organizatës Trump për të dhëna mbi pagesat e bëra ndaj dy grave përpara zgjedhjeve të vitit 2016, për të blerë sipas tij, heshtjen e tyre.Ato pretendojnë se kanë patur marrëdhënie seksuale me zotin Trump, por ai e mohon këtë gjë./VOA

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Vonesa dhe bllokime, pse ka ngecur Reforma në Drejtësi. KED s’mund të zhvillojë mbledhje për vlerësimin e kandidatëve

Politikë

Vonesa dhe bllokime, pse ka ngecur Reforma në Drejtësi. KED s’mund të zhvillojë mbledhje për vlerësimin e kandidatëve

Prej më shumë se 2 vitesh, Gjykata Kushtetuese në Shqipëri nuk është më funksionale si rezultat i largimit të anëtareve të saj, që nuk e kaluan dot “sitën” e vetingut.Betohen-anetaret-e-Kushtetueses Pas...

Konfirmohet rasti i parë pozitiv në Sarandë, infektohet një turiste ukrainase

Aktualitet

Konfirmohet rasti i parë pozitiv në Sarandë, infektohet një turiste ukrainase

  Rezulton pozitiv rasti i parë me Covid 19 në Sarandë. Gazetarja Shpresa Dine raporton për “BalkanWeb” se bëhet fjalë për një shtetase ukrahinase, e cila ka ardhur për pushime në...

220 të sëmurë aktivë, ja si është gjendja e pacientëve në spital

Aktualitet

220 të sëmurë aktivë, ja si është gjendja e pacientëve në spital

Prej dy ditësh numri i rasteve aktive me koronavirus në vendin tonë është rritur. Deri më tani numri i personave aktivë me koronavirus në vendin tonë është 220 raste, kryesisht...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!