Përleshje të dhunshme në Irak

Hënë, 07 October 2019 18:25

Autoritetet irakiane thanë të hënën se çdo pjesëtar i forcave të sigurisë do të mbajë përgjegjësi për çdo "veprim të gabuar" ndaj protestuesve antiqeveritarë.

Ndërkohë ushtria po tërheq trupat nga pjesa verilindore e Bagdadit, një veprim që me sa duket kërkon të shmangë përshkallëzimin e situatës.

Gjatë natës të paktën 13 persona u vranë në përleshjet mes protestuesve e forcave të sigurisë. Që prej fillimit të protestave rreth një javë më parë, janë vrarë më shumë se 100 vetë.

Një zëdhënës i Ministrisë së Brendshme të Irakut tha të dielën se 6,107 vetë janë plagosur, përfshirë dhe rreth 1200 forca të sigurisë. Sipas tij, tetë punonjës të sigurisë kanë vdekur në përleshje.

Protestat vazhduan edhe të dielën. Disa qindra protestues antiqeveritarë u mblodhën në periferi të kryeqytetit Irakian. Sipas dëshmitarëve ushtria qëlloi në drejtim të protestuesve dhe bllokoi një rrugë kryesore pranë qytetit Sadr për të parandaluar përparimin e demonstruesve.

Protestuesit i kanë zgjeruar kërkesat e tyre nga thjesht kërkesa për punë e shërbime më të mira, si ujë e drita, në thirrje për t'i dhënë fund korrupsionit në vendin e pasur me naftë me një popullsi prej rreth 40 milionë banorësh.

Të dielën qeveria publikoi një plan të ri reformash në një përpjekje për t'iu përgjigjur protestave që i gjetën autoritetet të papërgatitur.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Lotaria Amerikane/U shty për shkak të pandemisë, pritet sot dalja e përgjigjeve

Aktualitet

Lotaria Amerikane/U shty për shkak të pandemisë, pritet sot dalja e përgjigjeve

  Të gjithë ata që kanë aplikuar për lotarinë amerikane dhe iu është dashur të presin dhe një muaj më tepër do të mund të mësojnë nga sot nëse janë fitues. Ndonëse...

FOTO/ Thaçi selfie me Ramën: Me Edin si çdoherë, pa protokoll...

Politikë

FOTO/ Thaçi selfie me Ramën: Me Edin si çdoherë, pa protokoll...

Gjatë vizitës së tij në Tiranë, presidenti i Kosovës Hashim Thaçi është takuar edhe me kryeministrin Edi Rama. Përmes një postimi në Facebook, kreu i shtetit në Prishtinë shkruan se takimi...

Gjykata e Apelit kthen në detyrë anëtarin e KPA-së, Luan Daci

Aktualitet

Gjykata e Apelit kthen në detyrë anëtarin e KPA-së, Luan Daci

Gjykata e Posaçme e Apelit kundër Korrupsionit dhe Krimit të Organizuar vendosi të ndryshojë vendimin e Gjykatës Kundër Korrupsionit dhe Krimit dhe ta rikthejë në detyrë anëtarin e KPA, Luan...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!