Rrëzohet kandidatja e Macron, Goulard nuk bind Parlamentin Europian

E Enjte, 10 October 2019 21:50

Parlamenti Europian rrëzon kandidaten e propozuar nga Franca për të drejtuar Komisionin e Industrisë. Ligjvënësit e BE-së nuk mbështetën Silvi Gulard, pasi dështoi të justifikonte rolin e saj në një skandal me punësimin.

Konkretisht, ish ministrja e mbrojtjes akuzohet se ka punësuar me fonde të BE-së, asistentë për partinë e saj në Francë.

Kjo është hera e tretë që Parlamenti Europian rrëzon një kandidat të presidentes së zgjedhur të Komisionit Europian, Ursula Von Der Leyen, për postet kyçe të skuadrës së saj. Më herët ligjvënësit refuzuan propozimin e Hungarisë dhe Rumanisë për shkak të konfliktit të interesit.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

”Do të ketë shumë pjesëmarrje”, Maliqi: 2 marsi pasohet nga protestat masive të opozitës.

Politikë

”Do të ketë shumë pjesëmarrje”, Maliqi: 2 marsi pasohet nga protestat masive të opozitës.

Deputeti i opozitës parlamentare, Lefter Maliqi i ftuar në rubrikën ”Opinion” në News24 ka thënë se manifestimi i Metës më 2 mars do të ketë pjesëmarrje masive, pasi ai vetë...

“Nuk marrim frymë”, mjeku reanimator jep detaje për helmimin e nxënësve në Fier: Presim analizat për të zbuluar të vërtetën

Aktualitet

“Nuk marrim frymë”, mjeku reanimator jep detaje për helmimin e nxënësve në Fier: Presim analizat për të zbuluar të vërtetën

Mjeku reanimator, Kliton Gjerazi, jep detaje për dërgimin me urgjencë në spital të disa nxënësve të gjimnazit në Fier. Mjeku hedh poshtë pretendimet se nxënësit mund të jenë helmuar, duke...

Pamje nga stërvitjet e ushtrisë amerikane, momenti kur me mitralozin e montuar në helikopter rrëzon dronin në det

Globi

Pamje nga stërvitjet e ushtrisë amerikane, momenti kur me mitralozin e montuar në helikopter rrëzon dronin në det

Lufta kundër dronëve dita-ditës është duke u bërë prioritet për forcat e armatosura në mbarë botën Fluturaket pa pilot kanë filluar t’ua fusin frikën për sulme të befasishme ushtrive të fuqive...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!