Brexit/ Unionistët Demokratë kërcënojnë Boris Johnson

Saturday, 12 October 2019 21:37

Unionistët Demokratë kërcënojnë të minojnë Boris Johnson në bërjen ose prishjen e marrëveshjes së Brexit nëse Irlanda Veriore nuk është pjesë e bashkimit doganor të MB, paralajmëron Nigel Dodds,Nënkryetari i DUP-ut,
Nigel Dodds paralajmëroi se zgjidhja e Johnson “nuk mund të funksionojë”. Johnson “ka propozuar mbajtjen e Irlandës Veriore në partneritetin doganor të BE”.
Opozita e DUP-së ka kundërshtuar në parlament një marrëveshje të mëparshme të Brexit tri herë.
Partia Demokratike Bashkimi Demokratik ka kërcënuar të minojë përsëri Boris Johnson-it në bërjen ose jo të marrëveshjes Brexit nëse Irlanda Veriore nuk mbetet pjesë e bashkimit doganor të MB. Nigel Dodds, nënkryetari i partisë, paralajmëroi sot se zgjidhja njëmbëdhjetë orëshe e Johnson “nuk mund të funksionojë”.
DUP, e cila mbështet konservatorët e kryeministrit Boris Johnson në Ëestminster, do të luajë një rol kryesor në vendimmmarjen nëse Britania mund të bie dakord për një marrëveshje të re daljeje nga Bashkimi Evropian përpara nisjes së afatit të 31 tetorit.
Sipas diplomatëve të BE-së, Johnson ka propozuar mbajtjen e Irlandës Veriore në një bashkim doganor në Mbretërinë e Bashkuar dhe një formë të partneritetit doganor të BE.Kjo do të thotë se provinca do të përballet me kontrolle doganore dhe rregulla mbi mallrat që lëvizin midis Irlandës Veriore dhe Britanisë.”Jo, nuk mund të funksionojë,” tha Dodds, “sepse Irlanda Veriore duhet të mbetet plotësisht pjesë e bashkimit doganor të Mbretërisë së Bashkuar”.
Dodds është lideri i DUP-it në parlamentin e Ëestminster dhe pikëpamjet e tij kanë dëshmuar një ndikim në disa anëtarë të partisë së Johnson të cilët dëshirojnë një ndarje më të pastër me Brukselin.
Kundërshtimi nga DUP çoi në refuzimin tre herë të marrëveshjeve të mëparshme Brexit të rënë dakord nga paraardhësi i Johnson Theresa May.
“Ne do të presim dhe do të shohim,” tha Dodds.’Ka shumë gjëra që vijnë nga Brukseli, të shtyera nga evropianët në orët e fundit, por një gjë është e sigurt: Irlanda Veriore duhet të mbetet plotësisht pjesë e bashkimit doganor të MB. Dhe Boris Johnson e di shumë mirë këtë.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Vonesa dhe bllokime, pse ka ngecur Reforma në Drejtësi. KED s’mund të zhvillojë mbledhje për vlerësimin e kandidatëve

Politikë

Vonesa dhe bllokime, pse ka ngecur Reforma në Drejtësi. KED s’mund të zhvillojë mbledhje për vlerësimin e kandidatëve

Prej më shumë se 2 vitesh, Gjykata Kushtetuese në Shqipëri nuk është më funksionale si rezultat i largimit të anëtareve të saj, që nuk e kaluan dot “sitën” e vetingut.Betohen-anetaret-e-Kushtetueses Pas...

Konfirmohet rasti i parë pozitiv në Sarandë, infektohet një turiste ukrainase

Aktualitet

Konfirmohet rasti i parë pozitiv në Sarandë, infektohet një turiste ukrainase

  Rezulton pozitiv rasti i parë me Covid 19 në Sarandë. Gazetarja Shpresa Dine raporton për “BalkanWeb” se bëhet fjalë për një shtetase ukrahinase, e cila ka ardhur për pushime në...

220 të sëmurë aktivë, ja si është gjendja e pacientëve në spital

Aktualitet

220 të sëmurë aktivë, ja si është gjendja e pacientëve në spital

Prej dy ditësh numri i rasteve aktive me koronavirus në vendin tonë është rritur. Deri më tani numri i personave aktivë me koronavirus në vendin tonë është 220 raste, kryesisht...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!