Shtyhet data e marrjes së funksioneve nga Këshilli Evropian

Diel, 13 October 2019 08:46

Presidenti i Parlamentit Europian, italiani David Sassoli theksoi sot se do të ishte e pamundur për Komisionin e ri të Brukselit të marrë funksionet më 1 nëntor dhe se e gjitha kjo do të shtyhet më 1 dhjetor.

“Parlamenti është angazhuar në një mekanizëm transparent. Tashmë tre komisionerët e tjerë do të propozohen nga Rumania, Hungaria dhe Franca dhe ne do të fillojmë në Parlament shqyrtimin e kandidaturave të tyre”, theksoi ai, cituar nga agjencitë italiane të informacionit, gjatë një takimi në Cernobbio, në veri të Italisë.

“Mendoj se nuk do të jetë e mundur të respektojmë datën 1 nëntor dhe do të vendosim atë të 1 dhjetorit”, shtoi ai.

Votimi për konfirmimin e Parlamenti Europian për gjithë e ekipin e përbërë nga gjermania, Ursula von der Leyen do të zhvillohet, sipas kalendarit të parashikuar, më 23 tetor gjatë një seance plenare në Strasbourg.

Tre emra janë refuzuar gjatë kësaj kohe nga komisionet e Parlamenti Europian gjatë procedurës së vlerësimit.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Vetëm 17 vjeç, këngëtarja bën histori në “Grammy Awards”

Show-biz

Vetëm 17 vjeç, këngëtarja bën histori në “Grammy Awards”

Këngëtarja 17-vjeçare, Billie Eilish  bëri histori në  Grammys të mërkurën me gjashtë nominimet e saj për vitin 2020. Adoleshentja është e nominuar për Best Solo Performance, Best New Artist, Record of...

Shkëmbimi i bujshëm, Juve dhe PSG kërkojnë përfitime simbiotike

Sport

Shkëmbimi i bujshëm, Juve dhe PSG kërkojnë përfitime simbiotike

Edhe pse jemi 40 ditë larg hapjes së merkatos së janarit ekipet prestigjoze të Europës kanë vijuar punën për tu përforcuar. Sipas mediave italiane Emre Can mund të largohet nga Juventusi...

Tare kërkon Marash Kumbullën, ja sa vlerësohet futbollisti kuqezi

Sport

Tare kërkon Marash Kumbullën, ja sa vlerësohet futbollisti kuqezi

Marash Kumbulla në orbitën e Lazios. Javën e kaluar, mediet italiane kontaktuar me menaxherin e mbrojtësit shqiptar, i cili mohoi largimin e 19-vjeçarit gjatë merkatos së janarot, por nuk e...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!