Mijëra njerëz protestojnë në Evropë kundër ofensivës së Turqisë në Siri

Diel, 13 October 2019 10:25

Mijëra njerëz, disa duke bërtitur “Erdogan terrorist”, dolën në rrugët e Parisit dhe qyteteve të tjera evropiane të shtunën në protestë ndaj sulmit turk ndaj kurdëve në Siri, raporton AFP.

Protestuesit duke marshuar nën flamurin kurd të gjelbër, të kuq dhe të verdhë, tundnin pankarta duke lexuar “Trump = vrasës serik” ose duke e quajtur presidentin turk Rexhep Tajip Erdogan “udhëheqësin e vërtetë të Daesh”, akronimin arab për grupin xhihadist të Shtetit Islamik.

Organizatorët thanë se “më shumë se 20,000 njerëz” morën pjesë në demonstratat në Paris pasi Ankaraja përshpejtoi sulmin e saj mbi qytetet kufitare të mbajtura kurde në verilindje të Sirisë të shtunën, duke kundërshtuar kërcënimet e mprehta të sanksioneve ndërkombëtare.

“Turqia po pushton Perëndimin (zona e vetëshpallur kurde në veri-lindje të Sirisë) dhe Evropa po shikon”, ata bërtisnin derisa marshonin drejt Chatelet në qendër të Parisit.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Rrezikojnë falimentimin!Rita Ora dhe Dua Lipa kërkojnë ndihmë

Lifestyle

Rrezikojnë falimentimin!Rita Ora dhe Dua Lipa kërkojnë ndihmë

Dy këngëtaret e famshme shqiptare, Dua Lipa dhe Rita Ora, u janë bashkuar kolegëve Ed Sheeran, The Rolling Stones, Sir Paul McCartney dhe 1.500 këngëtarëve të tjerë, për të nënshkruar...

Aksident në rrugën e Zall Bastarit në Tiranë, mjeti del nga rruga, ndërron jetë pasagjeri 24- vjeçar

Kronikë

Aksident në rrugën e Zall Bastarit në Tiranë, mjeti del nga rruga, ndërron jetë pasagjeri 24- vjeçar

  TIRANANjë aksident me vdekje ka ndodhur në rrugën e Zallbastarit në Tiranë teksa ka ndërruar jetë një pasagjer 24- vjeçar. Saktësisht, një mjet ka dalë nga rruga tek vendi I quajtur...

“Nuk më pëlqen fare kur …”- Zef Deda flet për aktrimin e djalit të tij Julian Deda dhe humorin në vendin tonë: S’janë të aftë të shkruajnë një batutë

Aktualitet

“Nuk më pëlqen fare kur …”- Zef Deda flet për aktrimin e djalit të tij Julian Deda dhe humorin në vendin tonë: S’janë të aftë të shkruajnë një batutë

  Aktori i mirënjohur Zef Deda ka folur hapur për mënyrën e aktrimit të artistëve të rinj sot. Ai është shprehur se sot aktorët nuk bëjnë për të qeshur pasi libretisti që...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!