VIDEO/ Danimarkë, fari 120-vjeçar rrezikonte të binte në det, spostohet për diku tjetër…me rrota

Hënë, 04 November 2019 12:40

Në Danimarkë, një far 120 vjeçar, 23 metra i lartë, që rrezikonte të binte në det, u zhvendos larg bregdetit të Detit të Veriut, me ndihmën e rrotave dhe shinave.

Fillimisht ai u ndërtuar rreth 200 m larg nga bregdeti por errozioni ndër vite kishte gërryer kodrën ku ai qëndronte dhe tani fari ndodhej vetëm 6 m larg nga maja e kodrës që binte thikë mbi det.

Fari është cilësuar nga Danimarka ‘Thesar Kombëtar’ prandaj qeveria daneze harxhoi për operacionin e transferimit të farit plot gjysmë milioni euro.

Fari, më i vjetri në Danimarkë, është një destinacion popullor turistik dhe vizitohet nga rreth 250,000 njerëz në vit dhe nëse nuk do të transferohej, ai brenda vitit 2021 pritej të binte në det.

Modifikuar më Hënë, 04 November 2019 13:00

Video

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Pedagogia fjalë therëse:“Mirupafshim Shqipëri, unë po iki”

Aktualitet

Pedagogia fjalë therëse:“Mirupafshim Shqipëri, unë po iki”

Pedagogia Silvana Begaj ka vendosur të largohet nga Shqipëria, ku përmes një mesazhi në “Facebook”, ajo i jep lamtumirën atdheut. Në shkrimin me titull “Mirupafshim Shqipëri, unë po iki”, Begaj...

Dyshohet se vrau plakun bashkë me të dashurin, ngel në qeli shqiptarja në Francë

Aktualitet

Dyshohet se vrau plakun bashkë me të dashurin, ngel në qeli shqiptarja në Francë

jo dyshohet se ishte i përfshirë, me ish të dashurin e tij, në vrasjen e një të moshuari, trupi i të cilit u zbulua në bagazhin e veturës së saj...

‘Për pak më vranë’, kush është vlonjati që i bënë atentat te Uji i Ftohtë

Aktualitet

‘Për pak më vranë’, kush është vlonjati që i bënë atentat te Uji i Ftohtë

Të shtëna me armë zjarri janë shënuar mesditën e kësaj të premteje në qytetin e Vlorës. Policia nxitoi të jepte një njoftim se autori kishte qëlluar me armë dhe më pas...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!