‘Lirimin e Alvinit mund ta përdorë Asadi’/ AP zbardh prapaskenat gjeo-politike

E Enjte, 07 November 2019 13:11

Lirimi i Alvinit nga një kamp sirian ka ndezur betejën e zakonshme për marrjen e meritave mbi operacionin e udhëhequr nga një njësi speciale italiane.

Por mediat amerikane e vënë fokusin tek një panorama akoma më e madhe gjeo-politike.

Associated Press, në një shkrim të publikuar nga gazetat më të mëdha në SHBA, shkruan se 11-vjeçari, i cili kishte mbetur vetëm në kampin Al Hol pas vdekjes së mamasë, kishte tërhequr mbi vete vëmendjen e opinionit publik pas një emisioni televiziv.

Por, ishte ndryshimi i situatës strategjike në verilindje të Sirisë, që e mundësoi krijimin e korridorit për shpëtimin e Alvinit.

“Evakuiimi erdhi pas ndryshimit të panoramës strategjike në verilindje të Sirisë. Forcat e drejtuara nga kurdët, që kontrollojnë kampin, janë afruar kohët e fundit me qeverinë siriane, pasi ata u braktisën nga SHBA pas viteve luftë së bashku kundër ISIS.

Pikërisht ky ndryshim hapi rrugën për lirimin e djalit të mërkurën. Prandaj ai fluturoi në shoqërinë e Gjysmëhënës së Kuqe nga qyteti Qamishli drejt kryeqytetit sirian, Damask, në vend që të udhëtonte drejt Irakut verior”.

Në këtë kamp jetojnë 70 mijë persona. Por pak prej tyre kanë arritur të rikthehen në vendet e tyre si në Francë, Rusi apo Australi. Megjithatë, rasti i Alvinit ishte i pari që u lehtësua nga Kryqi i Kuq dhe Gjysmëhëna e Kuqe.

Françesca Rocca nga kjo organizatë tha se ky është një lajm pozitiv, por në parim mbetet vetëm një pikë në oqeanin e vuajtjeve.

AP shkruan se ekziston frika që lirimin e Alvinit ta përdorë edhe sundimtari sirian, Bashar al Asad.

“Lidhja me Asadin ka shtuar mundësinë që presidenti i Sirisë të mund ta përdorë lirimin e djalit për kapital politik dhe për një fushatë marrëdhëniesh me publikun. Një numër vendesh europiane kanë hezituar që të lejojnë ish-anëtarët e ISIS ose të afërmit e tyre që të kthehen- por presioni i madh i publikut ka bërë një përjashtim për rastin e Alvinit”, shkruan agjencia.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Aksident në rrugën e Zall Bastarit në Tiranë, mjeti del nga rruga, ndërron jetë pasagjeri 24- vjeçar

Kronikë

Aksident në rrugën e Zall Bastarit në Tiranë, mjeti del nga rruga, ndërron jetë pasagjeri 24- vjeçar

  TIRANANjë aksident me vdekje ka ndodhur në rrugën e Zallbastarit në Tiranë teksa ka ndërruar jetë një pasagjer 24- vjeçar. Saktësisht, një mjet ka dalë nga rruga tek vendi I quajtur...

“Nuk më pëlqen fare kur …”- Zef Deda flet për aktrimin e djalit të tij Julian Deda dhe humorin në vendin tonë: S’janë të aftë të shkruajnë një batutë

Aktualitet

“Nuk më pëlqen fare kur …”- Zef Deda flet për aktrimin e djalit të tij Julian Deda dhe humorin në vendin tonë: S’janë të aftë të shkruajnë një batutë

  Aktori i mirënjohur Zef Deda ka folur hapur për mënyrën e aktrimit të artistëve të rinj sot. Ai është shprehur se sot aktorët nuk bëjnë për të qeshur pasi libretisti që...

KLGJ:Ardian Dvorani pa mandat nga viti 2014

Politikë

KLGJ:Ardian Dvorani pa mandat nga viti 2014

  Këshilli i Lartë Gjyqësor ka publikuar dje vendimin për largimin nga detyra të anëtarit të Gjykatës së Lartë, Ardian Dvorani. Vendimi për Dvoranin u mor më 11 qershor, ndërsa dje...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!