Thirrja emocionale e Merkel: Të mbrojmë demokracinë dhe lirinë

Saturday, 09 November 2019 13:28

Kancelarja gjermane, Angela Merkel i bëri thirrje Europës që të mbrojë ‘demokracinë, lirinë, të drejtat e njeriut dhe tolerancën’ në ditën kur Gjermania përkujton 30-vjetorin e rënies së Murit të Berlinit.

Kjo ngjarje shënoi edhe rrëzimin e komunizmit në Europën Lindore.

Në një fjalim me tone emocionale, Merkel tha se këto vlera duhen mbrojtur, pasi askush nuk duhet t’i marrë për të mirëqena.

Vetë kancelarja është rritur në Gjermaninë Lindore. Ajo mbërriti në rrugën Bernauer dhe vendosi në mënyrë simbolike një trëndafil në pjesën e mbetur të murit.

“Asnjë mur që kufizon lirinë dhe njerëzit nuk mund të jetë aq i madh dhe aq i lartë sa të rrëzohet,” tha Merkel.

Liderë të ndryshëm nga Gjermania dhe vende europiane janë të pranishëm në ceremoni.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Media iraniane: Kutitë e zeza të avionit të rrëzuar do të dërgohen në Ukrainë

Globi

Media iraniane: Kutitë e zeza të avionit të rrëzuar do të dërgohen në Ukrainë

Dubai – Kutitë e zeza të avionit ukrainas që u rrëzua aksidentalisht nga forcat iraniane këtë muaj, do të dërgohen në Ukrainë,  bëri të ditur agjencia e lajmeve Tasnim të...

Defekt në linjën e tensionit të lartë Cerunjë - Bulqizë, pa energji Peshkopia, Kukësi, Kruma etj.

Aktualitet

Defekt në linjën e tensionit të lartë Cerunjë - Bulqizë, pa energji Peshkopia, Kukësi, Kruma etj.

Operatori i Sistemit të Transmetimit njoftoi  para pak minutash se si rezultat i defektit në linjën e OST, 110-20/3 HEC Cerunjë - Bulqizë, jane pa tension, disa nënstacione si në Bulqizë, Krastë...

Vidhnin gjatë natës, arrestohen dy adoleshentë, dy të tjerë shpallen në kërkim

Aktualitet

Vidhnin gjatë natës, arrestohen dy adoleshentë, dy të tjerë shpallen në kërkim

Policia e Tiranës ka arrestuar dy adoleshentë, ndërsa ka shpallur në kërkim dy të tjerë, pasi akuzohen se kanë kryer një sërë vjedhjesh në kryeqytet. Uniformat blu të Tiranës bëjnë me...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!