Thirrja emocionale e Merkel: Të mbrojmë demokracinë dhe lirinë

Saturday, 09 November 2019 13:28

Kancelarja gjermane, Angela Merkel i bëri thirrje Europës që të mbrojë ‘demokracinë, lirinë, të drejtat e njeriut dhe tolerancën’ në ditën kur Gjermania përkujton 30-vjetorin e rënies së Murit të Berlinit.

Kjo ngjarje shënoi edhe rrëzimin e komunizmit në Europën Lindore.

Në një fjalim me tone emocionale, Merkel tha se këto vlera duhen mbrojtur, pasi askush nuk duhet t’i marrë për të mirëqena.

Vetë kancelarja është rritur në Gjermaninë Lindore. Ajo mbërriti në rrugën Bernauer dhe vendosi në mënyrë simbolike një trëndafil në pjesën e mbetur të murit.

“Asnjë mur që kufizon lirinë dhe njerëzit nuk mund të jetë aq i madh dhe aq i lartë sa të rrëzohet,” tha Merkel.

Liderë të ndryshëm nga Gjermania dhe vende europiane janë të pranishëm në ceremoni.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Lista e pasgoditjeve të tërmetit nga ora 00.00 e deri në mëngjes, datë 7 dhjetor

Aktualitet

Lista e pasgoditjeve të tërmetit nga ora 00.00 e deri në mëngjes, datë 7 dhjetor

IGJEUM ka monituar disa pasgoditje. Lista e pasgoditjëve të tërmetit nga ora 00.00 e deri në mëngjes, datë 7 dhjetor është si më poshtë: Data: 07/12/2019Ora: 06:18:36M=2.9Place: 4 km V-P Fushe-Kruje41.5°...

BE ‘shuplakë’ Serbisë:  S’mund të mohohet ajo që ka ndodhur në Kosovë në 1999-ën

Aktualitet

BE ‘shuplakë’ Serbisë: S’mund të mohohet ajo që ka ndodhur në Kosovë në 1999-ën

Zyrtarë të ndryshëm serb në Prishtinë dhe liderë shtetëror në Beograd vazhdojnë që të mohojnë krimet që ka kryer në Kosovë regjimi i Sollobodan Millosheviqit. Deklarime të tilla të cilat...

OPEC dhe aleatët bien dakord për ulje të prodhimit të naftës

Aktualitet

OPEC dhe aleatët bien dakord për ulje të prodhimit të naftës

Anëtarët e OPEC dhe partnerët e tyre, përfshirë Rusinë, njoftuan sot se kishin rënë dakord për të thelluar uljen e prodhimit të tyre të naftës në të paktën 500 000...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!