Përshkallëzohen protestat në Irak, policia qëllon për vdekje 4 demonstrues

Saturday, 09 November 2019 21:27

Të paktën katër protestues u vranë dhe shumë u plagosën në përleshjet me forcat e sigurisë në kryeqytetin e Irakut, Bagdad, pasi demonstratat kundër korrupsionit të qeverisë dhe dështimit për të siguruar kushte më të mira jetese për irakenët u përshkallëzuan.

Numri i të vdekurve dhe të plagosurve të shtunën u raportua nga zyrtarë mjekësorë dhe ata të sigurisë, të cilët folën para gazetarëve në kushte anonimiteti. Tre nga të vdekurit u qëlluan nga policia kurse i katërti vdiq pasi u godit në kokë me një bombol gazi lotsjellës.

Të shtunën në mëngjes, forcat e sigurisë duke përdorur municione të vërteta larguan demonstruesit nga tre prej urave kryesore mbi lumin Tigër, duke i shtyrë protestuesit të ktheheshin më tej nga Zona e Gjelbër, e cila ka qenë një pikë qendrore e trazirave që kur ato filluan një muaj më parë. Disa demonstrues raportohet se hodhën kokteje molotovë gjatë përleshjeve.

Kryeministri i Irakut Abdul Mahdi lëshoi ​​një deklaratë duke u bërë thirrje protestuesve që të kthehen në jetën normale, ndërsa pranoi gabimet e policisë e dhe premtoi hetime për vdekjen e demonstruesve.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Ish deputeti Xhemal Gjunkshi, të emëruarit të Ramës në bashkinë Bulqizë: Lefter DORËHIQU!

Politikë

Ish deputeti Xhemal Gjunkshi, të emëruarit të Ramës në bashkinë Bulqizë: Lefter DORËHIQU!

Kryeministri duhet të kishte shkarkuar Leter Allën, të droguarin e Bulqizës. Heshtje dhe indiferentizëm pas transmetimit të videos shokuese të transmetuar në ABC TV, ku shihet Kryebashkiaku i emëruar nga Edi...

‘Anti-shpifja’ për shqyrtim në Komisionin e Venecias, ish-deputetja e opozitës: Akti i KiE zbulon fytyrën e qeverisë

Politikë

‘Anti-shpifja’ për shqyrtim në Komisionin e Venecias, ish-deputetja e opozitës: Akti i KiE zbulon fytyrën e qeverisë

Pasi Këshilli Europian kërkoi që paketa ‘Anti-shpifje’ të shkojë për shqyrtim në Komisionin e Venecias, vjen një reagim dhe nga ish-deputetja e LSI-së Kejdi Mehmetaj. Përmes një mesazhi Mehmetaj thekson...

200 lëkundje tërmeti në Turqi nga mbrëmja e djeshme

Globi

200 lëkundje tërmeti në Turqi nga mbrëmja e djeshme

Turqia është goditur nga një numër tërmetesh gjatë mbrëmjes së djeshme dhe ditës së sotme. Turqia ka përjetuar momente tmerri, gjatë natës së kaluar, teksa është goditur nga rreth 200...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!