Spanja në zgjedhje për herë të katërt brenda katër viteve

Diel, 10 November 2019 09:57

Votuesit në Spanjë po përgatiten të shkojnë në votime për zgjedhjet e katërta të përgjithshme të vendit brenda 4 vitesh.

Zgjedhjet e fundit u mbajtën në prill, ku Partia Socialiste e Punëtorëve (PSOE) erdhi në pushtet, megjithatë nuk arriti të krijonte një koalicion pasi fitoi shumicën e vendeve, por jo një shumicë në parlament në Madrid.

Vendi është duke luftuar për të formuar një qeveri të qëndrueshme që nga viti 2015.

Pesë kandidatët kryesorë janë kryetari i PP, Pablo Casado, Pedro Sánchez, lideri i Vox, Santiago Abascal, lideri i Podemos, Pablo Iglesias dhe lideri i Ciudadanos Albert Rivera.

Megjithatë, zgjedhjet janë në hije nga trazirat në Katalonia dhe ngritja e partisë së ekstremit të djathtë Vox. Mijëra njerëz mbajtën një tubim në Barcelonë në prag të zgjedhjeve.

Kriza katalanase ka mbizotëruar fushatën zgjedhore, me partitë në të djathtë – Vox, PP dhe qendrën e djathtë Ciudadanos duke marrë një qëndrim të ashpër anti-separatist. Mbështetja për Vox u rrit në zgjedhjet e fundit, me partinë që fitoi 24 vende në parlament me më shumë se 10% të votave. Ndërkohë, PP pësoi performancën e saj më të keqe në zgjedhje.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Ish deputeti Xhemal Gjunkshi, të emëruarit të Ramës në bashkinë Bulqizë: Lefter DORËHIQU!

Politikë

Ish deputeti Xhemal Gjunkshi, të emëruarit të Ramës në bashkinë Bulqizë: Lefter DORËHIQU!

Kryeministri duhet të kishte shkarkuar Leter Allën, të droguarin e Bulqizës. Heshtje dhe indiferentizëm pas transmetimit të videos shokuese të transmetuar në ABC TV, ku shihet Kryebashkiaku i emëruar nga Edi...

‘Anti-shpifja’ për shqyrtim në Komisionin e Venecias, ish-deputetja e opozitës: Akti i KiE zbulon fytyrën e qeverisë

Politikë

‘Anti-shpifja’ për shqyrtim në Komisionin e Venecias, ish-deputetja e opozitës: Akti i KiE zbulon fytyrën e qeverisë

Pasi Këshilli Europian kërkoi që paketa ‘Anti-shpifje’ të shkojë për shqyrtim në Komisionin e Venecias, vjen një reagim dhe nga ish-deputetja e LSI-së Kejdi Mehmetaj. Përmes një mesazhi Mehmetaj thekson...

200 lëkundje tërmeti në Turqi nga mbrëmja e djeshme

Globi

200 lëkundje tërmeti në Turqi nga mbrëmja e djeshme

Turqia është goditur nga një numër tërmetesh gjatë mbrëmjes së djeshme dhe ditës së sotme. Turqia ka përjetuar momente tmerri, gjatë natës së kaluar, teksa është goditur nga rreth 200...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!