Hong Kong, policia shpërthen Politeknikun e okupuar nga protestuesit, reagon SHBA

Hënë, 18 November 2019 13:43

Hong Kong-u po kalon orë tensioni të lartë. Pas një nate bllokimi nga ana e protestuesve, policia u fut në Universitetin politeknik sot në agim, ku rreth 200 protestues pro-demokracisë e kishin kthyer shkollën në kështjellën e tyre dhe arrestuan qindra të rinj.

Deri sot në agim të ditës, policia në Hong Kong ishte mjaftuar me sulme dhe përleshje në rrugë me studentët duke përdorur gaz lotësjellës dhe hidrantë, për t’iu përgjigjur koktejeve Molotov, katapultave rudimentare dhe shigjetave të studentëve.

Pasi skadoi ultimatumi, policia ngriti një kordon rreth Politeknikut për të mos lejuar demonstruesit të gjenin një rrugë shpëtimi nga operacioni i pritshëm, aktualisht në zhvillim e sipër.

Burimet sqarojnë se snajperët e policisë qëlluan me gaz lotsjellës nga ndërtesa muze që ndodhet përpara universitetit, ndërsa shumë agjentë të policisë u futën brenda kampusit duke arrestuar më shumë se 200 studentë. Sipas burimeve, ka patur 38 të plagosur, 5 prej të cilëve në gjendje të rëndë.

Shtetet e Bashkuara dënuan “përdorimin e padrejtë të forcës” dhe i bënë thirrje Pekinit të mbrojë lirinë e Hong Kong. Një zyrtar i lartë i administratës Trump ka deklaruar se SH.B.A. “dënon përdorimin e padrejtë të forcës dhe rekomandon të gjitha palët që të përmbahen nga dhuna dhe të përfshihen në dialog konstruktiv.

Siç tha Presidenti Trump – vazhdoi ai – SHBA pret që Kina të respektojë angazhimet e saj sipas Deklaratës së Përbashkët Kino-Britanike, dhe të mbrojë lirinë, sistemin ligjor dhe stilin e jetës demokratike të Hong Kongut”.

Protestat në Hong Kong nisën për të kundërshtuar ligjin e ekstradimit në Kinë të të dënuarve por shpejt u shndërrua në lëvizje për liri dhe demokraci.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Rrezikojnë falimentimin!Rita Ora dhe Dua Lipa kërkojnë ndihmë

Lifestyle

Rrezikojnë falimentimin!Rita Ora dhe Dua Lipa kërkojnë ndihmë

Dy këngëtaret e famshme shqiptare, Dua Lipa dhe Rita Ora, u janë bashkuar kolegëve Ed Sheeran, The Rolling Stones, Sir Paul McCartney dhe 1.500 këngëtarëve të tjerë, për të nënshkruar...

Aksident në rrugën e Zall Bastarit në Tiranë, mjeti del nga rruga, ndërron jetë pasagjeri 24- vjeçar

Kronikë

Aksident në rrugën e Zall Bastarit në Tiranë, mjeti del nga rruga, ndërron jetë pasagjeri 24- vjeçar

  TIRANANjë aksident me vdekje ka ndodhur në rrugën e Zallbastarit në Tiranë teksa ka ndërruar jetë një pasagjer 24- vjeçar. Saktësisht, një mjet ka dalë nga rruga tek vendi I quajtur...

“Nuk më pëlqen fare kur …”- Zef Deda flet për aktrimin e djalit të tij Julian Deda dhe humorin në vendin tonë: S’janë të aftë të shkruajnë një batutë

Aktualitet

“Nuk më pëlqen fare kur …”- Zef Deda flet për aktrimin e djalit të tij Julian Deda dhe humorin në vendin tonë: S’janë të aftë të shkruajnë një batutë

  Aktori i mirënjohur Zef Deda ka folur hapur për mënyrën e aktrimit të artistëve të rinj sot. Ai është shprehur se sot aktorët nuk bëjnë për të qeshur pasi libretisti që...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!