Deri në 2060 i duhen edhe 400 mijë punëtorë/ Kushtet e reja për të punuar në Gjermani

Diel, 24 November 2019 08:40

Njohja e gjuhës gjermane dhe mosha do të jetë kushtet e reja të cilat do të hyjnë në fuqi nga 1 marsi i vitit të ardhshëm për qytetarët e Ballkanit që duan të punojnë në Gjermani.

Këto rregulla parashikohen me Ligjin e Emigracionit, ku zotërimi i gjuhës gjermane do të jetë një kusht i rëndësishëm pa të cilin s’mund të punoni.

Edhe mosha do të jetë një nga kushtet, por akoma nuk është përcaktuar saktë, por e vërteta është se Gjermanisë deri në vitin 2060 do ti nevojiten edhe 400 mijë punëtorë.

Drejtori i departamentit për hulumtim të migracionit në Byronë Federale të Punësimit të Gjermanisë (IAB), Herbert Brucker, ka thënë se vendi duhet të hapë tregun e tij të punës për vendet e tjera pasi burimi i punës nga vendet e Evropës Jugore dhe Lindore është tashmë është përdorur maksimalisht.

Eksperti gjerman për migracionin thotë se deri në vitin 2040 rreth 35% e popullsisë gjermane do të ketë prejardhje të huaj.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Shi dhe dëborë/ Moti kthen faqe, çfarë ndodh në fundjavë

Aktualitet

Shi dhe dëborë/ Moti kthen faqe, çfarë ndodh në fundjavë

Duke filluar nga kjo fundjavë, pritet ndryshimi i kushteve meteorologjike. Shërbimi Meteorologjik Ushtarak parashikon se ditën e Shtunë do të mbizotërojnë vranësirat dhe reshjet e shiut me intensitet të ulët...

Te paktën 6 të vdekur në Gjermani nga një sulm me armë

Aktualitet

Te paktën 6 të vdekur në Gjermani nga një sulm me armë

Gjatë një sulmi më armë në Gjermani ka të paktën 6 të vdekur Ngjarja ka ndodhur në ROT am See. Sipas njoftimeve te fundit përsonat janë vrarë gjate sulmit me armë...

‘Ndizet’ sherri Roza Lati- Enca: Çfarë po ndodh këtë herë

Show-biz

‘Ndizet’ sherri Roza Lati- Enca: Çfarë po ndodh këtë herë

Të gjithë tashmë janë në dijeni të sherrit që shpërtheu një vit më parë mes Encës dhe Roza Latit. Por zjarri vazhdon të mos shuhet pasi moderatorja ka hedhur sërish...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!