Shkencëtarët ringjallin zërin e priftit egjiptian 3000 vjeçar me ndihmën e printerit 3D

Premte, 24 Janar 2020 15:41

Shkencëtarët kanë ringjallur zërin e një prifti egjiptian 3000 vjeçar duke rikrijuar traktin e tij vokal me një printer 3D. Neyasmun, në arkivolin e të cilit ishte shkruajtur "e vërteta e zërit" kur vdiq, ishte një prift dhe shkrues gjatë mbretërimittë faraonit Ramses XI (1099-1069 para Krishtit).

Zëri i tij thuhet se ka qenë një mjet jetësor për të kryer detyrat e tij në tempullin shtetëror të Karnakut, dhe ai kishte shprehur dëshirën që të dëgjohej edhe një herë në jetën e përtejme.

Një ekip shkencëtarësh nga Royal Holloëay, Universiteti i Londrës, Universiteti i Neë Yorkut dhe muzeu i Leeds kanë arritur ta bëjnë këtë realitet.

Ekipi rikrijoi traktin vokal të priftit antik duke vendosur mbetjet e tij të mumifikuara përmes një skanimi CT për të marrë matje precize të organeve të tij të ruajtura të fjalës. Ata shtypën një kopje 3D të traktit të tij vokal, të njohur si Trakti i Organit Vokal.

Aktualish mund të prodhojë vetëm një tingull të vetëm zanor, por po punohet që të prodhojë fjali të plota.

Profesorja Joann Fletcher, e departamentit të arkeologjisë në Universitetin e York-ut, tha se studimi mund të ketë pasoja të mëdha si për mjekësinë ashtu edhe për historinë. "Në fund të fundit, ky bashkëpunim inovativ ndërdisiplinor na ka dhënë mundësinë unike për të dëgjuar zërin e dikujt të vdekur oara disa kohësh, për shkak të ruajtjes së  indeve të buta, të kombinuara me zhvillime të reja në teknologji.

"Dhe ndërsa kjo ka implikime të gjera si për kujdesin shëndetësor, ashtu edhe për shfaqjen e muzeut, rëndësia e tij përputhet saktësisht me besimin themelor të egjiptianëve të lashtë se 'të flasësh emrin e të vdekurve është t'i bësh ata të jetojnë përsëri".

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Kërkoi dorëheqjen e Shahinit dhe llogari për AMA-n, ‘ndëshkohet’ kryetarja e komisionit të mediave

Politikë

Kërkoi dorëheqjen e Shahinit dhe llogari për AMA-n, ‘ndëshkohet’ kryetarja e komisionit të mediave

Opozita parlamentare duket se nuk po gjen rehat edhe pse nuk ka mbajtur ndonjë peshë të madhe në skenën politike shqiptare. Burime për “BalkanWeb” bënë me dije se grupi parlamentar...

VIDEO/ Koronavirusi, një fëmijë afgan izolohet në Sarandë

Aktualitet

VIDEO/ Koronavirusi, një fëmijë afgan izolohet në Sarandë

Një fëmijë afgan po mbahet i izoluar në Spitalin e Sarandës, pasi fillimisht është dyshuar për koronavirus për shkak të temperaturës së lartë që ka pasur gjatë kontrollit. Burimet policore thonë...

PD kërkon shkarkimin e Ministres së Arsimit, Besa Shahini

Politikë

PD kërkon shkarkimin e Ministres së Arsimit, Besa Shahini

Partia Demokratike deklaron se heshtja e qeverisë duke mos e dënuar abuzimin seksual të një mësuesi me nxënësen e mitur në një shkollë të Fierit është tregues se qeveria nuk...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!