Tërmet 7.5 ballë në ishujt lindorë të Rusisë, alarm për tsunam në Japoni dhe Hauai

E mërkurë, 25 Mars 2020 08:50

Një tërmet  me magnitudë 7.5 ballë i shkallës Rihter u regjistrua në Rusi mëngjesin e kësaj të mërkure. Tërmeti ka prekur Rusinë Lindore dhe skatësisht ishujt Kurils.

Ajo çfarë ka shqetësuar më shumë është një tsunam i mundshëm sipas autoriteteve japoneze. Tsunami mund të prekte një rreze prej 1 mijë km dhe mund të godiste Japoninë që e ka shumë afër, ishujt e Paqësorit Midway, The Northern Marianas DHE Wake  si dhe vala mund të godiste deri në Hauai.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Çka na pret pas epidemisë?...

Aktualitet

Çka na pret pas epidemisë?...

Nga Skënder MULLIQI E para e mirë ndoshta pas gjithe këtyre marifeteve nga politikat mbrapshta, dhe nga epidemia , që ka mundësi të tërheqë vëmendjen , është “pushimi” i hajnive .Garda...

U infektua me koronavirus/ Drejtori i Urgjencës flet nga karantina: Shpresoj që përgjigja e tamponit të dalë…

Aktualitet

U infektua me koronavirus/ Drejtori i Urgjencës flet nga karantina: Shpresoj që përgjigja e tamponit të dalë…

Drejtori i Urgjencës Kombëtare, Skënder Brataj, që u infektua nga Covid 19, njofton se është në gjendje të mirë shëndetësore. Me një shënim në facebook, Brataj shprehet se është gati për...

Fitojnë betejën me Covid 19, shërohen dy infermiere

Aktualitet

Fitojnë betejën me Covid 19, shërohen dy infermiere

Ka shkuar në 15 numri i personelit mjekësor të shëruar nga koronavirusi në vendin tonë. Ministrja Ogerta Manastirliu përmes një postim në Facebook, shkruan se dy infermierë ja kanë dalë me...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!