Paketa 2 trilion USD e SHBA/ Tregjet nisin rritjen menjëherë

E mërkurë, 25 Mars 2020 08:38

Senati dhe Shtëpia e Bardhë arritën një marrëveshje për një paketë stimulimi prej 2 trilion dollarësh për ekonominë amerikane.

Marrëveshja duhet të miratohet përpara se të shkojë te presidenti amerikan, Donald Trump për ta firmosur.

Megjithatë paketa i ka dhënë frytet menjëherë, raporton BBC.

Tregjet nisën ngritjen e shpejtë në Londër dhe Nju Jork.

Aksionet u rritën edhe në bursat aziatike. Bursa japoneze Nikkei regjistroi një rritje prej 7.9 përqind pas lajmit.

Rritje shënuan edhe bursat në Hong Kong dhe Shangai.

Kurse bursa amerikane Dow Jones shënoi rritjen më të madhe njëditore që prej vitit 1933.

Kriza e koronavirusit shkaktoi një tërmet në bursa, të cilat njohën momentet më të vështira në dekada.

Ndërkohë presidenti amerikan ka premtuar se do e hapë ekonominë e vendit brenda 12 prillit.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Lefter Maliqi:Rotacioni politik i pashmangshëm! Ndryshimi po ndodh, unë me shokët e mi jemi në koalicion me SHBA dhe BE

Politikë

Lefter Maliqi:Rotacioni politik i pashmangshëm! Ndryshimi po ndodh, unë me shokët e mi jemi në koalicion me SHBA dhe BE

  Deputeti i opozitës parlamentare, Lefter Maliqi ka vijuar me akuzat kundër Ramës duke thënë se rotacioni politik është i pashmangshëm. Maliqi shprehet se Rama ka mbetur vetëm pasi gris çdo marrëveshje...

Ph.D.Ilir Pecnikaj/ZOT NA SHPËTO NGA KJO QEVERI DHE KOMITETI I SAJ TEKNIK.

Politikë

Ph.D.Ilir Pecnikaj/ZOT NA SHPËTO NGA KJO QEVERI DHE KOMITETI I SAJ TEKNIK.

Mjegullnaja e pandemisë, shurdhëria e qeverisë dhe idiotësitë e “Komitetit Teknik”, të cilëve COVID-19 ju ka marrë trutë, kanë kurthuar të gjithë popullin, qoftë fizikisht dhe mendërisht. Çdo ditë lexon një...

Gjeneral * Piro AHMETAJ: “Kryeministri në ikje dorovit për 1 €, Bazën Ushtarake Detare të Sarandës”

Politikë

Gjeneral * Piro AHMETAJ: “Kryeministri në ikje dorovit për 1 €, Bazën Ushtarake Detare të Sarandës”

Para më shumë se një jave Kryetari i Partisë Demokratike, Zoti Lulzim BASHA, paralajmëroi publikisht nga Divjaka se, në shkelje të ligjit dhe të interesave kombëtare, Kryeministri në ikje, po...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!