VIDEO/ Rrëfimi drithërues i pacientit me COVID-19: Si më shpëtoi jetën ilaçi që përmendi Trump

E mërkurë, 25 Mars 2020 16:17

Një burrë në Florida, i infektuar me COVID-19, pretendon se ai ishte shpëtuar nga vdekja e sigurt nga një ilaç anti-malarie i theksuar si një trajtim i mundshëm nga presidenti amerikan Donald Trump.

Rio Giardinieri, 52 vjeç, i tha Los Angeles Fox 11 se, ai kishte dhimbje të tmerrshme në shpinë, dhimbje koke, kollë dhe lodhje për pesë ditë pasi u prek nga COVID-19, ndoshta në një konferencë në New York.

Pas më shumë se një jave, mjekët i thanë që nuk kishte asgjë më shumë se çfarë mund të bënin dhe të premten në mbrëmje, Giardinieri u tha lamtumirën gruas së tij dhe tre fëmijëve

‘Isha në atë pikë ku mezi po flisja dhe frymëmarrja ishte shumë e rënduar. Me të vërtetë mendova se fundi im ishte aty”, rrëfen ai.

Pastaj një shok i dërgoi atij një artikull të kohëve të fundit në lidhje me hidroksilkolinën, një ilaç pa recetë që është përdorur për të trajtuar malarjen për dekada dhe sëmundje auto-imune si lupus.

Studimet e jashtme kanë zbuluar se janë premtuese si një trajtim për COVID-19, megjithëse nuk është aprovuar nga zyrtarët shëndetësorë.

Trump javën e kaluar tha se ai po udhëzonte FDA të testojë në mënyrë të shpejtë të hidroksilklorinës dhe një ilaçi tjetër, chloroquine, si trajtim për COVID-19.

Pas trajtimit me ilaçin në fjalë, Giardinierit iu dha Benadryl dhe disa ilaçe të tjera dhe se kur u zgjua rreth orës 4:45 të mëngjesit në mëngjes, ishte “sikur asgjë nuk kishte ndodhur  kurrë”.

Giardinieri, nënkryetari i një kompanie që prodhon pajisje gatimi për restorante klasi në Los Angeles, tha se ai kishte marrë tre doza të ilaçit të shtunën dhe shpresonte të dilte nga spitali brenda pesë ditësh.

“Për mua, nuk kishte asnjë se nuk do ia dilja dot deri në mëngjes. Kështu që, ilaçi më shpëtoi jetën”, ttha ai.

Shifrat e pandemisë në SHBA, sipas shteteve:

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Dorëhiqet zyrtarja e lartë e Shëndetësisë në Skoci, theu rregullat për koronavirusin

Globi

Dorëhiqet zyrtarja e lartë e Shëndetësisë në Skoci, theu rregullat për koronavirusin

Shefja e shëndetit publik Skoci, Catherine Calderwood tha dorëheqjen nga detyra pasi u bë objekt i debateve të ashpra për shkelje të rregullave që ajo kishte publikuar për qytetarët për...

Shtohen rastet, edhe 6 persona dalin pozitiv në Shkodër

Aktualitet

Shtohen rastet, edhe 6 persona dalin pozitiv në Shkodër

Pas shtimit të shpejtë të rasteve me koronavirus në Shkodër janë zhvillur edhe kontrolle të tjera, sidomos në familjarët e atyre që janë infektuar më parë dhe që ndodhen nën...

Kryeministri irlandez bën gjestin e papritur, heq kostumin, rikthehet në punë si mjek për të luftuar koronavirusin

Globi

Kryeministri irlandez bën gjestin e papritur, heq kostumin, rikthehet në punë si mjek për të luftuar koronavirusin

Leo Varadkar ka bërë një gjest të madh duke lënë kostumin e kryeministrit të Iralandëz për të luftuar koronavirusin si mjek. 41- vjeçari do të kryejë një sesion në javë për...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!