Koronavirus/Trump kërkon nga Korea e Jugut pajisje mjekësore ne kembim te marrëveshjeve per biznes

E mërkurë, 25 Mars 2020 16:41

Donald Trump kërkoi nga Koreja e Jugut per pajisje mjekësore për ti ardhur ne ndihme në luften kunder koronavirusit ,në këmbim të premtimeve për të dhënë miratimin e SHBA për kompanitë koreane, ka thënë zyra presidenciale në Seul.
Presidenti Moon Jae-in ofroi të dërgojë pajisjet nëse vendi i tij ka ndonjë rezervë, tha zyra e tij e Shtëpisë së Kaltër në një deklaratë vonë të martën.
Oferta siç duket pasoi një telefonatë 23-minutëshe, për të cilën thuhej se ishte rregulluar me kërkesën urgjente të zotit Trump.
Kërkesa nënvizon reagimet shumë të ndryshme ndaj Covid-19 që të dy kombet kanë marrë që kur të dy zbuluan rastet e tyre të parë të koronavirusit në të njëjtën ditë.
Koreja e Jugut përfundoi një test të gjerë brenda ditëve, duke filluar një program agresiv për të izoluar rastet e konfirmuara dhe për të gjurmuar kontaktet e tyre.
Deri më tani ajo ka raportuar 125 vdekje, krahasuar me më shumë se 500 në Shtetet e Bashkuara.
Numri i infeksioneve të reja në ditë ka qenë nën 100 për 13 ditë rresht.
Në të kundërt, SH.B.A. bëri fillimisht pak prova dhe tani ka mbyllur masivisht pjesë të vendit, me shpërthime në rritje të shpejtë në një numër shtetesh dhe mijëra raste të reja në ditë
Z. Trump kërkoi me javë të tëra për të hedhur poshtë kërcënimin e koronavirusit, duke këmbëngulur në një moment që 15 rastet e konfirmuara në SH.B.A. së shpejti do të ishin "afër zeros", dhe duke thënë se do të zhdukej si "mrekulli".
Trump bën thirrje për mbrojtje të amerikanëve aziatikë pas përdorimit te 'virusit kinez ’që fajësohet për rritjen e racizmit
Zbulimi që ai me sa duket ka kërkuar ndihmë nga një vend i huaj vjen në sfondin e rritjes së thirrjeve brenda Shteteve të Bashkuara për presidentin që të aktivizojë Aktin e Prodhimit të Mbrojtjes, i cili do ta lejonte atë të detyronte kompanitë private të bashkoheshin në luftën kundër Covid-19 duke repurposuar rezultatin e tyre drejt produkteve urgjente si dezifektanti i duarve dhe maska ​​për fytyrën.
Z. Trump thotë se ai nuk ka nevojë të detyrojë kompanitë të bëjnë furnizime mjekësore sepse shume kompani kane dale vete vullnetare.

Modifikuar më E mërkurë, 25 Mars 2020 16:49

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Basketbollisti i NBA shërohet nga Koronavirusi

Sport

Basketbollisti i NBA shërohet nga Koronavirusi

Ylli i Boston Celtics, Marcus Smart, i cili testoi pozitiv për COVID-19 dy javë më parë, është shëruar plotësisht.“I lirë nga Koronavirus që nga dy ditë më parë. Shëruar nga...

Ja si do jetë moti sot dhe 4 ditët e ardhshme

Moti

Ja si do jetë moti sot dhe 4 ditët e ardhshme

Më poshtë po ju njohim se si do të jenë kushtet meteorologjike për javën që presim. Dita e sotme do të ndikohet nga kushte atmosferike relativisht të paqendrueshme, reshjet e shiut...

19-vjeçari vdes në Londër/ Flet tezja: Kishte dhimbje gjoksi, i thanë se është thjesht një grip i keq

Kronikë

19-vjeçari vdes në Londër/ Flet tezja: Kishte dhimbje gjoksi, i thanë se është thjesht një grip i keq

Luca Di Nicola ishte një 19-vjeçar me origjinë nga provinca e Teramos në Itali, i cili vdiq në 24 mars në Londër. Shkak i vdekjes dyshohet të jetë bërë koronavirusi...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!