Tragjedi në botën e modës, ndahet nga jeta stilisti legjendar i këpucëve. Dyshohet se u infektua me koronavirus

Saturday, 04 Prill 2020 09:12

Sergio Rossi, stilisti i njohur i këpucëve, ka vdekur në moshën 84 vjeçare. Nuk dihet ende shkaku i vdekjes së stilistit legjendar, i cili themeloi një nga markat më të shquara të këpucëve në Itali në 1968.

Ai u shtrua në spital Cesena për disa ditë dhe sipas burimeve ishte infektuar me koronavirus.

Shefi ekzekutiv i markës Riccardo Sciutto, i cili ka qenë në kompani që nga prilli 2016, njoftoi lajmin tragjik mëngjesin e 3 prillit.

“Ai ishte udhëheqësi ynë shpirtëror dhe sot është më shumë se kurrë,”– tha Sciutto. “Kishte gjithmonë shije të mira. Nuk ishte asnjëherë i kënaqur me këpucët derisa të ishin perfekte.”
Këpucët për femra të Rossit, përfshirë sandalen e famshme Opanca, frymëzuan gjenerata të stilistëve të këpucëve, përfshirë djalin e tij, Gianvito Rossi, i cili punoi me babanë e tij derisa biznesi u shit në Gucci Group (tani Kering) në 1999.
vazhdoi trashëgiminë familjare duke lëshuar markën e tij në 2007.
Këpucët e tij u përdorën nga stilistë të tillë si Azzedine Alaïa, Versace, dhe Dolce & Gabbana në koleksionet e tyre dhe janë veshur nga të famshëm duke filluar Lupita Nyong’o deri në Rihanna, Paris Hilton e Laura Dern.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

U akuzua për përdhunim/ Lihet i lirë shefi i Policisë së Fushë-Arrëzit

Aktualitet

U akuzua për përdhunim/ Lihet i lirë shefi i Policisë së Fushë-Arrëzit

Shefi i stacionit të Policisë në Fushë- Arrëz, Izmir Duraku i arrestuar për përdhunim të një të miture jetime në 2015 e cila do denonconte një abuzim seksual është liruar. Në atë...

72 viktima në 24 orë/ Vijon trendi zbritës në Itali

Globi

72 viktima në 24 orë/ Vijon trendi zbritës në Itali

72 viktima nga koronavirusi jnë 24 orët e fundit. Këto janë të dhënat të publikuara pak më parë nga Mbrojtja Civile Italiane. Sa i përket rasteve të reja, sot u regjistruan edhe...

Reforma Zgjedhore/ Ish-deputetja: Rama nuk e do ndryshimin e sistemit, duhet një studim i thelluar

Politikë

Reforma Zgjedhore/ Ish-deputetja: Rama nuk e do ndryshimin e sistemit, duhet një studim i thelluar

Ish-deputetja e LSI-së Silva Caka e ftuar në Fax News foli ne lidhje me marrëveshjen për Refromën Zgjedhore, ku ndër të tjera foli edhe për ndryshimin e sistemit. Caka u shpreh...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!