Askush nuk i dhunon/Protestë anti-qeveritare në Slloveni kundër izolimit

Saturday, 09 May 2020 14:13

Mijëra qytetarë dolën dolën me biçikleta në kryeqytetin slloven, Lubljanë që të protestojnë kundër qeverisë.
Sipas BBC, ata e akuzojnë kryeministrin Janez Jansa se po e përdor pandeminë e koronavirusit si pretekst për të kufizuar liritë.
Protestuesit thonë se kryeministri po shton pushtetin policor dhe po nxit urrejtje ndaj emigrantëve dhe po sulmon personalisht gazetarët.
Sllovenia ka regjistruar deri tani 1450 raste me koronavirus dhe 100 viktima.
BBC raporton se protesta ishte paqësore dhe se protestuesit hodhën slogane: ‘Hajdutë’ dhe ‘poshtë qeveria’.
Ndërkohë sërish në Ballkan, në Shqipëri kësaj radhe, një protestë kundër masave të izolimit.
Por këtu policia i shoqëroi me dhunë protestuesit. Kjo është hera e dytë brenda pak ditësh që dhunohen protestuesit në sheshin më të madh në vend.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

220 të sëmurë aktivë, ja si është gjendja e pacientëve në spital

Aktualitet

220 të sëmurë aktivë, ja si është gjendja e pacientëve në spital

Prej dy ditësh numri i rasteve aktive me koronavirus në vendin tonë është rritur. Deri më tani numri i personave aktivë me koronavirus në vendin tonë është 220 raste, kryesisht...

Tragjike në Mamurras, gruaja e ish-boksierit gjendet e djegur në banesë (VIDEO)

Aktualitet

Tragjike në Mamurras, gruaja e ish-boksierit gjendet e djegur në banesë (VIDEO)

Një ngjarje tragjike ka ndodhur sot në Mamurras, ku një 69-vjeçare është gjetur e djegur në banesën e saj, ku jetonte e vetme. Gazetari Elidon Ndreka raporton për ‘BalkanWeb’ se viktima, Gjelina Hoti...

Dërguan afër 4 ton drogë nga Shqipëria në Itali, në pranga shqiptarë e italianë

Kronikë

Dërguan afër 4 ton drogë nga Shqipëria në Itali, në pranga shqiptarë e italianë

BRINDIZI / LECEGuardia Di Finanza e Brindizit në bashkëpunim me Antimafian Italiane të Leces kanë përfunduar me sukses sot në mëngjes operacionin e quajtur “San Silvestro 2018”, që ka cuar...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!