Masat kufizuese ndaj COVID 19 dhe korrupsioni, sllovenët nuk durojnë më, nisin protestat në shesh

Saturday, 09 May 2020 16:59

Më shumë se 5 000 qytetarë protestuan në kryeqytetin slloven kundër korrupsionit dhe kufizimeve të vendosura nga qeveria për të ndaluar përhapjen e koronavirusit.

“Protesta më të vogla u zhvilluan edhe në qytete të tjera si në Maribor, Celje dhe Koper”, raportoi agjencia sllovene e lajmeve, STA.

Demonstruesit në Lubjanë shkuan drejt ndërtesës së parlamentit dhe shprehën pakënaqësinë e tyre duke përdorur këmbana.

Në mes të marsit qeveria sllovene vendosi një sërë kufizimesh që janë hequr gradualisht.

Megjithatë, masa për ndalimin e grumbulimeve dhe protestave mbetet ende në fuqi.

Protesta e ishte gjithashtu shprehje e pakënaqësisë ndaj korrupsionit të pretenduar në qeverinë e krahut të djathtë nacionalist të kryeministrit, Janez Jansa.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

220 të sëmurë aktivë, ja si është gjendja e pacientëve në spital

Aktualitet

220 të sëmurë aktivë, ja si është gjendja e pacientëve në spital

Prej dy ditësh numri i rasteve aktive me koronavirus në vendin tonë është rritur. Deri më tani numri i personave aktivë me koronavirus në vendin tonë është 220 raste, kryesisht...

Tragjike në Mamurras, gruaja e ish-boksierit gjendet e djegur në banesë (VIDEO)

Aktualitet

Tragjike në Mamurras, gruaja e ish-boksierit gjendet e djegur në banesë (VIDEO)

Një ngjarje tragjike ka ndodhur sot në Mamurras, ku një 69-vjeçare është gjetur e djegur në banesën e saj, ku jetonte e vetme. Gazetari Elidon Ndreka raporton për ‘BalkanWeb’ se viktima, Gjelina Hoti...

Dërguan afër 4 ton drogë nga Shqipëria në Itali, në pranga shqiptarë e italianë

Kronikë

Dërguan afër 4 ton drogë nga Shqipëria në Itali, në pranga shqiptarë e italianë

BRINDIZI / LECEGuardia Di Finanza e Brindizit në bashkëpunim me Antimafian Italiane të Leces kanë përfunduar me sukses sot në mëngjes operacionin e quajtur “San Silvestro 2018”, që ka cuar...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!