A do tërhiqet SHBA nga marrëveshja me Rusinë?

Premte, 22 May 2020 08:37

Shtetet e Bashkuara nuk presin të tërhiqen nga marrëveshja START-i i Ri me Rusinë, e vetmja marrëveshje e armëve bërthamore që mbetet akoma në fuqi midis dy vendeve, tha Këshilltari për Siguri Kombëtare i Shteteve të Bashkuara, Robert O’Brien.rakete

Ai u pyet nga Fox News nëse Shtetet e Bashkuara do të tërhiqeshin nga traktati.
“Jo unë nuk mendoj kështu. Ne do të hyjmë në negociata të mirëbesimit me rusët për kontrollin e armëve bërthamore”, tha O’Brien.

START-i i Ri, i cili vë limite mbi arsenalin bërthamor të Rusisë dhe SHBA-së, skadon në vitin 2021, nëse palët nuk pajtohen për zgjatjen e tij.

Rusia ka pranuar një zgjatje të tij, por administrata e presidentit Trump ka bërë thirrje për një traktat të ri, që do të përfshinte edhe Kinën.

Kina ka thënë se nuk është e interesuar të marrë pjesë në bisedime të tilla.

Traktati ishte një nga temat e diskutimit, gjatë një telefonate midis presidentit të SHBA-së, Donald Trump, dhe homologut të tij rus, Vladimir Putin, e zhvilluar më 7 maj.

Shtetet e Bashkuara, njoftuan më herët, se po planifikojnë të tërhiqen nga traktati i Qiejve të Hapur, i nënshkruar nga 35 vende, për shkak të shkeljeve të marrëveshjes nga ana e Rusisë.

Traktati 18-vjeçar synon të rrisë stabilitetin ndërkombëtar, duke lejuar vendet nënshkruese të kryejnë fluturime përgjimi mbi territoret e njëra-tjetrës, për të vëzhguar instalimet ushtarake dhe objektet e tjera. Rel

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Shuhet profesori i tre kontinenteve, Agron Fico

Kulturë

Shuhet profesori i tre kontinenteve, Agron Fico

Shuhet në moshën 86-vjeçare albanologu dhe studiuesi i njohur Agron Fico. Lajmin e ka dhënë Akademia e Shkenca, teksa vlerëson maksimalisht figurën e Ficos, për kontributin e vyer të dhënë...

Prokuroria shpall moskompetencën për aksionin anti-drogë në Kukës, dosja kalon në SPAK

Politikë

Prokuroria shpall moskompetencën për aksionin anti-drogë në Kukës, dosja kalon në SPAK

Prokuroria e Kukësit ka shpallur moskompetencë në lidhje me dosjen e 19 të arrestuarve për trafik droge në Kukës. Dosja me 19 të arrestuar ka kaluar tashmë në duart e SPAK...

Pas takimit me ambasadorët, Bylykbashi e Vasili në zyrën e Bashës, i pranishëm edhe kryetari i PDIU

Politikë

Pas takimit me ambasadorët, Bylykbashi e Vasili në zyrën e Bashës, i pranishëm edhe kryetari i PDIU

Oerd Bylykbashi dhe Petrit Vasili pas takimit me ambasadorët Yuri Kim, Luigi Soreca dhe Duncan Norman kanë shkuar në zyrën e Bashës. Dy të mandatuarit e opozitës për Këshillin Politik do...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!