Fushata elektorale në SHBA/Donald Trump mban tubime në Miçigan dhe Uiscon

Saturday, 17 October 2020 16:37

 

Presidenti Donald Trump ka nisur fushatën për rizgjedhje në Michigan dhe Wisconsin të shtunën, përpara se të nisë një turne në shtetet perëndimore për të rritur mbështetjen, pasi sondazhet kombëtare tregojnë se ai ndjek rivalin e tij demokrat Joe Biden.

Disa ditë pasi u rikuperua nga COVID-19 dhe vetëm dy javë e gjysmë para zgjedhjeve të 3 nëntorit, Trump po zhvillon tubime në të gjithë vendin, në përpjekje për të siguruar shtetet kryesore që ai fitoi katër vjet më parë, shkruajnë mediat ndërkombëtare.

Ish biznesmeni nga Nju Jorku mbizotëroi në Michigan dhe Ëisconsin në 2016, por sondazhet tregojnë është pas Biden, ish nënkryetarit, në ato shtete, për këtë vit.

Këshilltarët e Trump kanë parë prej kohësh Michiganin dhe Uisconsin, si dhe Pennsylvanian, si çelës për shanset e tij për t’u rizgjedhur. Presidenti po luan gjithashtu mbrojtje në bastionet tradicionale republikane, duke përfshirë Arizonën, ku ai planifikon të bëjë fushatë të hënën dhe Xhorxhia, ku bëri fushatë të premten mbrëma.

Trump mbetet pas rivalit të tij në sondazhet e opinioneve Janë më shumë se 23 milionë amerikanë që kanë hedhur votën tashmë. Biden planifikon të qëndrojë në shtetin e tij të Delauare të shtunën

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Basha: S’ka parti të dala nga PD, ka vetëm ato të krijuara nga Rama

Politikë

Basha: S’ka parti të dala nga PD, ka vetëm ato të krijuara nga Rama

  Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha teksa është pyetur në lidhje me deklaratën e Sali Berishës se ai gaboi në 2017-ën kur hoqi nga lista demokratë të vjetër, pohoi se...

”Numri real shumë më i lartë”, Basha: Sipas një eksperti të njohur epidemiolog kemi 2500 raste ditore nga COVID-19 në Shqipëri

Politikë

”Numri real shumë më i lartë”, Basha: Sipas një eksperti të njohur epidemiolog kemi 2500 raste ditore nga COVID-19 në Shqipëri

  Kreu i PD, Lulzim Basha ka ngritur shqetësimin se numri real i të infektuarve nga COVID-19 është shumë herë më i lartë se ai që raportohet. Basha citon një ekspert epidemiolog...

LSI, Durrës: Shqiptarë, familja juaj do paguajë 20 mijë euro borxh publik

Politikë

LSI, Durrës: Shqiptarë, familja juaj do paguajë 20 mijë euro borxh publik

  Ada Spiru, petagoge ekonomie në Universitetin e Barit, afruar së fundmi me Lëvizjen Socialiste për Integrim, shkruan në një postim në Facebook se familjet shqiptare do të paguajnë 20 mijë...