Bjellorusi, Opozita vijon manifestimin kundër presidentit Lukashenko

Hënë, 16 November 2020 08:17

 

Mbështetësit e opozitës bjelloruse kanë dalë sot në rrugë për një manifestim tjetër kundër presidentit, Aleksandre Lukashenko, në sfondin e nervozizmit pas vdekjes së një opozitari që ishte arrestuar nga policia.

Forcat e sigurisë kanë filluar shpërndarjen e manifestimit në Minsk, pothuajse menjëherë pas fillimit në orën lokale 12:00 (09:00 GMT) duke përdorur granada shurdhuese dhe gaz lotsjellës, sipas medias lokale.

 

Sipas organizatës bjeloruse për mbrojtjen e të drejtave të njeriut Viasna, të paktën 11 persona janë arrestuar nga policia, mes të cilëve bëjnë pjesë dhe gazetarë.

Para manifestimit, rreth pesëmbëdhjetë stacione metro ishin mbyllur dhe rrjeti celular ishte ndërprerë, sipas një gazetari.

 

Kjo demonstratë vijon atë të së premtes, kur mijëra njerëz protestuan në shenjë nderimi për një kundërshtar i cili humbi jetën pas arrestimit të tij në këtë vend i tronditur nga një valë e paparë proteste që nga zgjedhjet e diskutueshme presidenciale të 9 gushtit.//ATSH

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Në 85-vjetorin e lindjes/ Luan Rama poston foton: Dhimitër Anagnosti, fisniku i madh i filmit shqiptar

Politikë

Në 85-vjetorin e lindjes/ Luan Rama poston foton: Dhimitër Anagnosti, fisniku i madh i filmit shqiptar

  Sot, regjisori Dhimitër Anagnosti mbushi 85 vjeç, duke u dekoruar nga presidenti Meta me dekoratën “Gjergj Kastiroti Skënderbeu”. Luan Rama ka postuar një foto me regjisorin e njohur, duke u shprehur...

Shehaj reagon ndaj Veliajt: Jo lali jo, nuk është media, por është Antimafia Italiane

Politikë

Shehaj reagon ndaj Veliajt: Jo lali jo, nuk është media, por është Antimafia Italiane

  Nënkryetarja e Lëvizjes Socialiste për Integrim, Brisida Shehaj, ka reaguar lidhur me deklaratat e kryebashkiakut të Tiranës Erion Veliaj, për çështjen e përgjimeve të Antimafias Italiane. Reagimi i Shehajt   Fundi i botës: Lali...

Kontjana Kuçi: Durrësi nuk do të jetë më i mafias dhe zuzarëve. LSI shkon besimplotë drejt fitores

Politikë

Kontjana Kuçi: Durrësi nuk do të jetë më i mafias dhe zuzarëve. LSI shkon besimplotë drejt fitores

  Kryetarja e LSI Durrës, Kontjana Kuçi, deklaron se banorët e qytetit bregdetar ndihen të zhvatur nga qeveria. Ajo rendit ndër problematikat kryesore të ngritura në takimet e përditshme me qytetarët...