Kthesa dramatike/ Trump do bombardonte Iranin javën e shkuar

Tuesday, 17 November 2020 08:46

 

Presidenti Donald Trump mund të bombardonte një nga fabrikat e përpunimit të materialeve bërthamore në Iran javën e kaluar. Por këshilltarët e tij të lartë e ndaluan, raporton NY Times.

Trump i mblodhi këshilltarët kryesorë të sigurisë, përfshirë edhe zëvendëspresidentin Mike Pence, Sekretarin e Shtetit Mike Pompeo, Sekretarin e Mbrojtjes në Detyrë, Christopher Miller dhe diskutoi për mundësinë e sulmit mbi Iran.

Takimi erdhi një ditë pasi inspektorët ndërkombëtarë të OKB raportuan se Irani kishte rritur ndjeshëm stokun e materialeve bërthamore

Këshilltarët e Trump më në fund e bindën që të mos ndërmerrte sulmin, duke paralajmëruar se një veprim i tillë do provokonte një konflikt në shkallë të gjerë me Iranin.
Në raportin e OKB thuhet se Irani kishte më 2 nëntor 2.442 kg uranium, ndërkohë që më 25 gusht kishte 2105 kg.

Sulmi i mundshëm i Trump do shënjestronte bazën bërthamore Natanz në Iran.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Në 85-vjetorin e lindjes/ Luan Rama poston foton: Dhimitër Anagnosti, fisniku i madh i filmit shqiptar

Politikë

Në 85-vjetorin e lindjes/ Luan Rama poston foton: Dhimitër Anagnosti, fisniku i madh i filmit shqiptar

  Sot, regjisori Dhimitër Anagnosti mbushi 85 vjeç, duke u dekoruar nga presidenti Meta me dekoratën “Gjergj Kastiroti Skënderbeu”. Luan Rama ka postuar një foto me regjisorin e njohur, duke u shprehur...

Shehaj reagon ndaj Veliajt: Jo lali jo, nuk është media, por është Antimafia Italiane

Politikë

Shehaj reagon ndaj Veliajt: Jo lali jo, nuk është media, por është Antimafia Italiane

  Nënkryetarja e Lëvizjes Socialiste për Integrim, Brisida Shehaj, ka reaguar lidhur me deklaratat e kryebashkiakut të Tiranës Erion Veliaj, për çështjen e përgjimeve të Antimafias Italiane. Reagimi i Shehajt   Fundi i botës: Lali...

Kontjana Kuçi: Durrësi nuk do të jetë më i mafias dhe zuzarëve. LSI shkon besimplotë drejt fitores

Politikë

Kontjana Kuçi: Durrësi nuk do të jetë më i mafias dhe zuzarëve. LSI shkon besimplotë drejt fitores

  Kryetarja e LSI Durrës, Kontjana Kuçi, deklaron se banorët e qytetit bregdetar ndihen të zhvatur nga qeveria. Ajo rendit ndër problematikat kryesore të ngritura në takimet e përditshme me qytetarët...