Homazhe me të shtëna armësh në të gjithë Mbretërinë e Bashkuar në nderim të Princit Philip

Saturday, 10 Prill 2021 08:50

 

 

Homazhe me të shtëna armësh për të shënuar vdekjen e Dukës së Edinburgut do të zhvillohen në të gjithë Mbretërinë e Bashkuar, në Gjibraltar dhe nga anijet luftarake në det.

Princi Philip, buashkëshorti prej 73 vjetësh i Mbretëreshës Elizabeth II, vdiq të premten. Në moshën 99 vjeç, ai ishte bashkëshorti mbretëror me jetë më të gjatë në historinë britanike.


LEXO EDHE:
Prokurorët italianë akuza ndaj zyrtarit të OBSH-së: Gënjeu lidhur me një raport për Covid-19

Bateritë ushtarake përshëndetëse do të hapin zjarr në 41 raunde, nga një në çdo minutë nga ora 12:00 BST në qytete si Londra, Edinburg, Cardiff dhe Belfast, tha Ministria e Mbrojtjes.

 

 

Anijet e Marinës Mbretërore në det, duke përfshirë HMS Diamond dhe HMS Montrose, gjithashtu do të japin përshëndetjen për nder të dukës, i cili shërbeu si një oficer i marinës gjatë Luftës së Dytë Botërore dhe mbajti zyrën e Lordit të Lartë Admiralit.

 

Përshëndetjet do të transmetohen në internet dhe në TV dhe publiku inkurajohet t'i vëzhgojë ato nga shtëpia.

Duke njoftuar vdekjen e dukës të premten, Pallati Buckingham tha: "me pikëllim të thellë Madhëria e saj Mbretëresha shpall vdekjen e burrit të saj të dashur. Familja Mbretërore bashkohet me njerëzit në të gjithë botën për të mbajtur zi për humbjen e tij."

Duke reflektuar mbi jetën e Princit Philip në një program të BBC, Princi i Uellsit e përshkroi jetën e babait të tij si një "arritje të habitshme".

Gjenerali Sir Nick Carter, Shefi i Shtabit të Mbrojtjes, tha se duka kishte qenë një "mik i madh, frymëzim dhe model" për Forcat e Armatosura.

"Një jetë e jetuar mirë, Lartmadhëria e Tij Mbretërore na lë një trashëgimi të shpirtit të pathyeshëm, qëndrueshmërisë dhe të ndjenje të palëkundur detyre," tha Sir Nick.

Përshëndetje të ngjashme me armë u shënuan edhe për të shënuar vdekjen e Mbretëreshës Victoria në 1901 dhe të Winston Churchill në 1965

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Ardit Çela publikon faktet tronditëse që zbuloi KAS në kutitë e Beratit!

Politikë

Ardit Çela publikon faktet tronditëse që zbuloi KAS në kutitë e Beratit!

  Kandidati i LSI (i pari në listën e partisë për qarkun e Beratit), Ardit Çela, ka publikuar ditën e sotme fakte skandaloze të manipulimit të votave të dala nga hapja...

Hapja e kutive të Beratit, kandidati i LSI-së: Zgjedhjet e 25 Prillit u vodhën, tmerrësisht dhe dhunshëm

Politikë

Hapja e kutive të Beratit, kandidati i LSI-së: Zgjedhjet e 25 Prillit u vodhën, tmerrësisht dhe dhunshëm

  Komisioni i Ankimeve dhe Sanksioneve ka hapur kutitë e parë të kontestuara të materialeve zgjedhore në Qarkun e Beratit, ku Lëvizja Socialiste për Integrim nuk e mori mandatin e deputetit...

Deklarata e plotë e Sekretarit të Përgjithshëm të LSI, Endrit Braimllari

Politikë

Deklarata e plotë e Sekretarit të Përgjithshëm të LSI, Endrit Braimllari

  Mirmbrëma! Hapja e kutive të Beratit tregon qartë masakrën elektorale të 25 prillit. Rilindja, jo vetëm përdori administratën publike, Policinë e Shtetit, grupet e strukturuara kriminale por dhe ka ndërhyrë...