Vritet gjatë betejave në Gaza djali i ministrit izraelit, Netanyahu: Heronjtë tanë nuk bien kot, do ta vazhdojmë luftën deri në fitore

E Enjte, 07 December 2023 22:08
Gal Meir Eisenkot, djali i ministrit të qeverisë izraelite Gadi Eisenkot, është vrarë në Gazën veriore, njoftuan të enjten Forcat Mbrojtëse të Izraelit.
 

“Mjeshtër rreshteri (Res.) Gal Meir Eisenkot, 25 vjeç nga Herlizya, ushtar luftarak në Batalionin 699 të Brigadës 551 komando rezervë, vdiq në betejë në Rripin verior të Gazës”, tha IDF në një deklaratë.

Babai i tij ka qenë shef i Shtabit të Përgjithshëm të IDF nga shkurti 2015 deri në janar 2018 dhe shërbeu në ushtri për katër dekada.

Pas sulmeve të 7 tetorit, ai  iu bashkua kabinetit të kohës së luftës si ministër pa portofol. Ai është anëtar i Partisë së Unitetit Kombëtar të Benny Gantz dhe u zgjodh në Knesset në vitin 2022.

Kujtojmë se gjithsej 88 ushtarë të IDF janë vrarë në Gaza që nga 7 tetori.

Kryeministri izraelit Benjamin Netanyahu shprehu ngushëllimet e tij në një postim në X.

“Qeveria e Izraelit dhe qytetarët e Izraelit vajtojnë bashkë me ju. Heronjtë tanë nuk bien kot. Ne do të vazhdojmë të luftojmë deri në fitore”, shkruan Netanyahu. 

Anëtari i kabinetit të luftës të Izraelit dhe ish-ministri i Mbrojtjes Benny Gantz bëri gjithashtu homazhe, duke thënë në një deklaratë: “Qoftë i bekuar kujtimi i Galit dhe kujtimi i të gjithë atyre që ranë në betejën për shtëpinë e të gjithëve ne. Gjithashtu në emër të tij, edhe në emër të tyre, ne vazhdojmë misionin”.

Login to post comments

Lajmet e fundit

SIGAL UNIQA, 25 Vjet lider në treg/ Ponari: Gjithmonë një hap përpara të tjerëve

Sociale

SIGAL UNIQA, 25 Vjet lider në treg/ Ponari: Gjithmonë një hap përpara të tjerëve

Kompania më e madhe dhe më e besuar e sigurimeve, SIGAL UNIQA Group Austria, kremton 25-vjetorin e themelimit të saj, ngjarje për të cilën u organizua një takim me stafet...

Mariela Shkurta: Veliajt nuk i mjaftojne me vetem te gjallet!

Politikë

Mariela Shkurta: Veliajt nuk i mjaftojne me vetem te gjallet!

Nga Mariela Shkurta:  Eshte fakt tashme! Veliajt nuk i mjaftojne me vetem te gjallet! Si me rastin e inceneratorit, ku pronare rezultojne edhe ata qe kane shkuar ne ate bote, edhe ne...

Vdes Andreas Brehme, futbollisti që shënoi golin e fitores së Gjermanisë në finalen e Botërorit 1990

Kronikë

Vdes Andreas Brehme, futbollisti që shënoi golin e fitores së Gjermanisë në finalen e Botërorit 1990

Gjermania e futbollit ka humbur një kampion bote.   Ka vdekur njeriu që ndihmoi të fitojë Kupën e Botës në finalen e vitit 1990 kundër Argjentinës në Romë, Andreas Brehme.  Kampioni i botës...