Djali i Joe Biden rrezikon 17 vjet burg: Pagoi miliona për drogë, prostituta, orgji, por jo taksa!

Premte, 08 December 2023 12:49

Djali i presidentit amerikan Joe Biden, Hunter, po përballet me një padi penale me nëntë pikash për evazion fiskal të dyshuar.

Fleta e akuzës prej 56 faqesh e akuzon atë për shmangien e taksave prej 1.4 milion dollarësh nga viti 2016 deri në 2019 dhe për financimin e një "mënyre jetese ekstravagante". 

 

Aktivitetet e supozuara të paligjshme të të varurit nga kokaina ndodhën kur babai i tij ishte Zv/President i SHBA, zëvendës i Barack Obama. Por Presidenti aktual i SHBA nuk akuzohet për keqbërje, madje as përmendet në aktakuzën e fundit, shkruan BBC. 

Juristi  i arsimuar në Jale përballet me 17 vjet burg nëse shpallet fajtor. Hunter Biden u godit më vete me një aktakuzë federale për armëmbajtje në shtator.

 
 

Si fitoi Hunter Biden miliona dollarë

Aktakuza përshkruan se si Hunter Biden korri "të ardhura të konsiderueshme" që arrinin në më shumë se 7 milionë dollarë midis viteve  2016 - 2020. Pagesat u bënë kryesisht në llogaritë e biznesit që ai kishte krijuar për kompaninë e tij, Owasco, PC, dhe gjithashtu dyshohet se u derdhën përmes një kompanie të quajtur Skaneateles, në të cilën ai zotëronte 75% të aksioneve.

Energjitika kineze: Për dy vjet, duke filluar nga fundi i vjeshtës 2015, Hunter Biden ishte në një marrëdhënie biznesi me CEFC China Energy, një konglomerat energjetik kinez. Në vitin 2017, atij iu premtua 1 milion dollarë që rrjedhin nga një marrëveshje me një bashkëpunëtor të CEFC, State Energy HK, një biznes në Hong Kong. Hunter Biden vazhdoi të bënte biznes me një fond kapitali kinez.

Burisma: Djali i presidentit filloi të punojë për kompaninë private të energjisë ukrainase Burisma Holdings Limited në prill 2014, me një pagë fillestare vjetore prej 1 milion dollarë. Në mars 2017, paga e tij u ul në rreth 500,000 dollarë në vit. Dokumenti i tarifimit liston pagesat prej 1,002,016 dollarë në vitin 2016, 630,556 dollarë në vitin  2017, 491,939 dollarë në vitin 2018 dhe 160,207 dollarë në vitin 2019. Hunter Biden i kishte thënë më parë BBC-së se ai ishte punësuar për të shërbyer në bordin e kompanisë.

Biznesmeni rumun: Në vjeshtën e vitit 2015, zoti Biden "hyri në një marrëveshje gojore" për të ndihmuar një "biznesmen rumun të paidentifikuar... që të kundërshtojë akuzat për ryshfet me të cilin po përballej në vendin e tij". Për punën e tij nga nëntori 2015 deri në maj 2017, ai dhe dy bashkëpunëtorë të tjerë të biznesit ndanë një pagesë prej mbi 3.1 milion dollarësh "afërsisht" midis të treve.

Si i shpenzoi paratë Hunter Biden

Aktakuza thotë se djali i presidentit Joe Binden dyshohet se i ka shpenzuar paratë e tij për "drogë, prostituta dhe dashnore, hotele luksoze dhe prona me qira, makina ekzotike, veshje dhe sende të tjera të natyrës personale, me pak fjalë, gjithçka përveçse për ta paguar taksat".

Shpenzimet e tij arritën në rreth 1 milion dollarë në 2016, 1.4 milion dollarë në 2017, 1.8 milion dollarë në 2018 dhe 600,000 dollarë në 2019, sipas fletës së tarifimit.

Midis viteve  2016 -2019, ai tërhoqi 1.6 milion dollarë vetëm nga makinat e parave të thata.

Në të njëjtën periudhë ai shpenzoi mbi 683,000 dollarë për "pagesa - gra të ndryshme", 188,960 dollarë të tjera për "argëtim për të rriturit", 397,530 dollarë për veshje dhe aksesorë dhe 237,496 dollarë për shëndetin, bukurinë dhe farmacinë, thonë prokurorët.

Ata listojnë shumë nga hotelet luksoze ku Hunter Biden qëndroi gjatë viteve që ai zgjodhi të mos mbante një vendbanim. Shumica ishin në Los Angeles, Neë York City dhe Ëashington DC.

Ai i përdori hotelet "për festa pa mbarim", thonë prokurorët. Fonde të tjera shkuan për të porositur një Lamborghini, të cilën ai e përdori pasi u zhvendos në Bregun Perëndimor, ndërsa priste që Porsche t'i dërgohej atje.

Pagesat përfshinin 1,500 dollarë për një kërcimtare ekzotike në një klub striptize, 11,500 dollarë për një "shoqëruese" që paguhej "për të kaluar dy netë me të", 27,316 dollarë pagesa në një faqe pornografike në internet dhe 10,000 dollarë "për të paguar anëtarësimin në një klub seksi".

Login to post comments

Lajmet e fundit

SIGAL UNIQA, 25 Vjet lider në treg/ Ponari: Gjithmonë një hap përpara të tjerëve

Sociale

SIGAL UNIQA, 25 Vjet lider në treg/ Ponari: Gjithmonë një hap përpara të tjerëve

Kompania më e madhe dhe më e besuar e sigurimeve, SIGAL UNIQA Group Austria, kremton 25-vjetorin e themelimit të saj, ngjarje për të cilën u organizua një takim me stafet...

Mariela Shkurta: Veliajt nuk i mjaftojne me vetem te gjallet!

Politikë

Mariela Shkurta: Veliajt nuk i mjaftojne me vetem te gjallet!

Nga Mariela Shkurta:  Eshte fakt tashme! Veliajt nuk i mjaftojne me vetem te gjallet! Si me rastin e inceneratorit, ku pronare rezultojne edhe ata qe kane shkuar ne ate bote, edhe ne...

Vdes Andreas Brehme, futbollisti që shënoi golin e fitores së Gjermanisë në finalen e Botërorit 1990

Kronikë

Vdes Andreas Brehme, futbollisti që shënoi golin e fitores së Gjermanisë në finalen e Botërorit 1990

Gjermania e futbollit ka humbur një kampion bote.   Ka vdekur njeriu që ndihmoi të fitojë Kupën e Botës në finalen e vitit 1990 kundër Argjentinës në Romë, Andreas Brehme.  Kampioni i botës...