Facebook tregon sa gabime ka bërë(video)

Premte, 27 Prill 2018 08:48

Facebook po goditet gjithnjë e më shumë për problemet e shumta që ka, dhe sot kompania ka publikuar një reklamë duke pranuar çështjet dhe duke premtuar se do të kthehet në “çfarë e bëri Facebook-un më të jetë në vend të parë”. Reklama do të shfaqet në TV dhe në kinema deri në korrik, duke filluar këtë pasdite, me disa që shfaqen edhe gjatë të lojërave NBA.

Videoja fillon me një vështrim prapa në ndërfaqen më të vjetër të Facebook dhe përpiqet të humanizojë atë që bëjmë në rrjet duke i lidhur postimet me njerëzit, të shoqëruar me muzikën e pianos në sfond.

Kur bëhet fjalë për adresimin e problemeve të Facebook, kompania nuk është aq e hapur. Ajo thotë se “diçka ndodhi” – sikur të ishte një fenomen i pashpjegueshëm, dhe jo rezultat i algoritmeve të veta – dhe se kompania “duhej të ballafaqohej me spam, klikime, lajme të rreme dhe keqpërdorim të të dhënave”.

Facebook thotë se do të bëjë më shumë për të mbajtur të dhënat e sigurta. “Kjo do të ndryshojë. Që tani e tutje, Facebook do të bëjë më shumë për t’ju mbajtur të sigurt dhe për të mbrojtur privatësinë tuaj.

Facebook po përpiqet të jetë, ose të paktën duket të jetë, më i hapur në lidhje me atë që po ndodh në rrjetin e saj gjatë këtij viti dhe sidomos muajin e kaluar.

Më shumë se çdo gjë, kjo reklamë tregon se sa Facebook ka filluar të pranojë se nuk ka thjesht çështje që shfaqen këtu e atje, ajo ka një problem të vërtetë imazhi – që përdoruesit e vet nuk i besojnë dhe mendojnë se është larguar nga qëllimi origjinal i shërbimit. Kjo reklamë nuk ndryshon asgjë, por së paku janë thënë disa nga gjërat e duhura.

Kjo nuk është e vetmja reklamë e Facebook. Po shfaqen reklama në qytete duke thënë gjëra të tilla si “lajmi i rremë nuk është shoku juaj” dhe “spam nuk është shoku juaj”. Këto reklama filluan të shfaqen muajin e kaluar por tani janë duke u zgjeruar në më shumë vende, njofton PCW.

Modifikuar më Premte, 27 Prill 2018 08:59

Video

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Tregime të moshës së rinisë/Mbresa nga libri ”I tillë jam”, i prozatorit shqiptaro-amerikan, Shefqet Meko

Kulturë

Tregime të moshës së rinisë/Mbresa nga libri ”I tillë jam”, i prozatorit shqiptaro-amerikan, Shefqet Meko

TREGIME TË MOSHËS SË RINISË – Mbresa nga libri ” I tillë jam”, i prozatorit shqiptaro-amerikan, Shefqet Meko- PROMOTED CONTENT     Nga Fuat Memelli Boston-SHBA Kisha lexuar plot shkrime të Shefqet Mekos, qysh kur ai hyri...

Pesë kuzhinierë shqiptarë bëhen bashkë në Itali, ja gjesti mbresëlënës që bëjnë për të prekurit nga tërmeti

Aktualitet

Pesë kuzhinierë shqiptarë bëhen bashkë në Itali, ja gjesti mbresëlënës që bëjnë për të prekurit nga tërmeti

Pesë kuzhinierë shqiptarë do të gatuajnë në San Martino për familjet e prekura nga tërmeti. Nisma pritet të ndërmerret nga data 26 deri në 31 Janar në restorantin San Giminiano.  Mediat...

Merr flakë në lëvizje autobusi urban në Tiranë

Aktualitet

Merr flakë në lëvizje autobusi urban në Tiranë

Një autobus që kryente shërbimin urban në Tiranë ka marrë flakë në orët e pasdites. Autobusi mësohet se i përkiste linjës Kamzë-Tiranë.     Urbani ka marrë flakën në pjesën e pasme të...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!