Regjimi i Erdogan dënon edhe 13 gazetarë të tjerë turq

Premte, 27 Prill 2018 11:18

Një ditë pasi Presidenti Erdogan  premtoi “më shumë demokraci” dhe  “zbatim më të fortë të ligjit”, regjimi i tij po vazhdon të dënojë gazetarët. Gjykata turke ka dënuar dje 13 gazetarë turq të akuzuar për terrorizëm. Gazetarët punonin për gazetën opozitare Cumhuriyet, dhe u arrestuan gjatë grushtit të shtetit më 2016. Krimi i tyre është se raportimi i ndershme dhe i pavarur është një kërcënim për regjimin e Erdoganit.

Ndër të dënuarit ishin Akin Atalay, drejtor i gazetës, i cili u dënua me 7 vjet burg. Kryeredaktori Murat Sabuncu dhe ilustruesi musa Kart ishin ndër të dënuarit me burg. Stafi i gazetës Cumhuriet u akzua nga Presidenti Erdogan për përfshirje në grushtin e shtetit me grupet rebele si Partia e Punëtorëve Kurdistan dhe me Partinë Revolucionare të Çlirimtarë të Njerëzve. Gjithashtu ato u akuzuan edhe për lidhje me Fetulla Gylen.

Sipas BBC,  gazeta ditën e gjyqit u hap me shkrimin “Mjaft me këtë mizori”, ndërsa pas gjyqit në faqen online të gazetës u shkruajt “ Ju do të turpëroheni përpara historisë.”

Nina Ognianova pjesë e Komitetit për Mbrojtjen e gazetarëve deklaroi se “të përziesh gazetarët me terrorizmin është një përpjekje e qartë e autoriteteve turke për të mbyllur shtypin e lirë. Ne kërkojmë që të gjitha këto vendime të anulohen në gjykatën e Apelit.” Turqia aktualisht është vendi me numrin më të lartë të gazetarëve të dënuar. BBC

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Tregime të moshës së rinisë/Mbresa nga libri ”I tillë jam”, i prozatorit shqiptaro-amerikan, Shefqet Meko

Kulturë

Tregime të moshës së rinisë/Mbresa nga libri ”I tillë jam”, i prozatorit shqiptaro-amerikan, Shefqet Meko

TREGIME TË MOSHËS SË RINISË – Mbresa nga libri ” I tillë jam”, i prozatorit shqiptaro-amerikan, Shefqet Meko- PROMOTED CONTENT     Nga Fuat Memelli Boston-SHBA Kisha lexuar plot shkrime të Shefqet Mekos, qysh kur ai hyri...

Pesë kuzhinierë shqiptarë bëhen bashkë në Itali, ja gjesti mbresëlënës që bëjnë për të prekurit nga tërmeti

Aktualitet

Pesë kuzhinierë shqiptarë bëhen bashkë në Itali, ja gjesti mbresëlënës që bëjnë për të prekurit nga tërmeti

Pesë kuzhinierë shqiptarë do të gatuajnë në San Martino për familjet e prekura nga tërmeti. Nisma pritet të ndërmerret nga data 26 deri në 31 Janar në restorantin San Giminiano.  Mediat...

Merr flakë në lëvizje autobusi urban në Tiranë

Aktualitet

Merr flakë në lëvizje autobusi urban në Tiranë

Një autobus që kryente shërbimin urban në Tiranë ka marrë flakë në orët e pasdites. Autobusi mësohet se i përkiste linjës Kamzë-Tiranë.     Urbani ka marrë flakën në pjesën e pasme të...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!