Përdorim i insekticideve, Europa do të votojë kundër

Premte, 27 Prill 2018 11:09

Vendet e BE-së do të votojnë për një ndalim thuajse të plotë të insekticideve “neonicotinoide” në të gjithë unionin.

Studimet shkencore thonë se ka lidhje mes përdorimit të këtyre instekticideve dhe uljes drastike të numrit të bletëve të mjaltit, bletëve të egra dhe llojeve të tjera të insekteve që kryejnë pjalmimin te bimët.

Nëse vota shkon siç pritet, do të jetë një zgjerim tej mase i madh i kufizimeve që janë në fuqi që prej vitit 2013. Por, prodhuesit e këtyre insekticideve dhe disa grupe fermerësh janë kundër, pasi thonë se nuk ka prova shkencore, por vetëm teori, për dëmin që ato shkaktojnë.

“Neonicotinoidet” janë lloji më i përdorur i insekticideve në botë, e në vitin 2013 BE-ja ndaloi pjesërisht përdorimin e 3 llojeve nga to te misri, gruri, tërshëra e të tjera si këto.

Propozimi i ri shton tej mase kufizimet dhe e ndalon thuasje 100% përdorimin e të gjitha llojeve të tjera të “neonicotinoideve”.

Veç raporteve të Autoritetit Europian për Sigurinë Ushqimore, Komisioni Europian u nxit të marrë masën edhe nga ndryshimi i qëndrimit britanik, që së fundmi u shpreh në favor të kufizimeve.

Por, fermerët mendojnë se plani nuk do të funksionojë, jo vetëm sepse nuk bazohet në shkencë, por edhe për shkak të mënyrave për të shmangur kufizimet. Ata thonë se produktet që përfshihen nga kufizimet aktuale importohen nga vende jashtë BE-së, ku trajtohen me pestidice të ndaluara në BE, dhe me masat e reja, ky trend vetëm sa të do rritet duke dëmtuar fermerët europianë.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Tregime të moshës së rinisë/Mbresa nga libri ”I tillë jam”, i prozatorit shqiptaro-amerikan, Shefqet Meko

Kulturë

Tregime të moshës së rinisë/Mbresa nga libri ”I tillë jam”, i prozatorit shqiptaro-amerikan, Shefqet Meko

TREGIME TË MOSHËS SË RINISË – Mbresa nga libri ” I tillë jam”, i prozatorit shqiptaro-amerikan, Shefqet Meko- PROMOTED CONTENT     Nga Fuat Memelli Boston-SHBA Kisha lexuar plot shkrime të Shefqet Mekos, qysh kur ai hyri...

Pesë kuzhinierë shqiptarë bëhen bashkë në Itali, ja gjesti mbresëlënës që bëjnë për të prekurit nga tërmeti

Aktualitet

Pesë kuzhinierë shqiptarë bëhen bashkë në Itali, ja gjesti mbresëlënës që bëjnë për të prekurit nga tërmeti

Pesë kuzhinierë shqiptarë do të gatuajnë në San Martino për familjet e prekura nga tërmeti. Nisma pritet të ndërmerret nga data 26 deri në 31 Janar në restorantin San Giminiano.  Mediat...

Merr flakë në lëvizje autobusi urban në Tiranë

Aktualitet

Merr flakë në lëvizje autobusi urban në Tiranë

Një autobus që kryente shërbimin urban në Tiranë ka marrë flakë në orët e pasdites. Autobusi mësohet se i përkiste linjës Kamzë-Tiranë.     Urbani ka marrë flakën në pjesën e pasme të...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!