Pas një dekade, më në fund mbahen zgjedhjet e para në Liban

Diel, 06 May 2018 10:38

Libani mban zgjedhjet e para elektorale prej pothuajse një dekade.

Zgjedhjet e fundit parlamentare duhej të ishin mbajtur që në vitin 2009, për një mandat 4-vjeçar, mirëpo parlamenti e shtyu dy herë afatin e zgjedhjeve për shkak të ngjarjeve që po ndodhnin në Sirinë fqinje.

BBC shkruan se parlamenti ndryshoi sistemin e votimit, zvogëloi numrin e rretheve dhe lejoi votimin e emigrantëve për herë të parë.

Hezbollahu, një grup i armatosur që konsiderohet si organizatë terroriste nga Shtetet e Bashkuara, po kërkon të rrisë përfaqësimin e saj parlamentar.

Votimi do të bëhet sot për të gjitha 128 vendet e Libanit, deri në ora 19:00 (sipas orës lokale).

Rezultatet zyrtare nuk priten deri të hënën ose të martën, mirëpo analistët presin që detajet paraprake të bëhen publike që mbrëmjen e sotme.

Libani ka kohë që ka pasur një sistem politik të ndarjes së pushtetit midis grupimeve të ndryshme fetare. Numri i vendeve në parlament është i ndarë mes të krishterëve dhe myslimanëve dhe presidenti, kryeministri dhe kryetari i parlamentit duhet që secili të vije vetëm prej një sfondi të caktuar fetar.

Kryeministri aktual Saad al-Hariri shkaktoi një krizë të rëndësishme politike në nëntor, kur ai u largua nga vendi për në Arabinë Saudite, ku njoftoi dorëheqjen pasi kishte frikë nga një përpjekje për vrasje.

Bashkimi Evropian ka vendosur vëzhgues të zgjedhjeve në të gjitha rrethet e votimit të Libanit.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Rrezikojnë falimentimin!Rita Ora dhe Dua Lipa kërkojnë ndihmë

Lifestyle

Rrezikojnë falimentimin!Rita Ora dhe Dua Lipa kërkojnë ndihmë

Dy këngëtaret e famshme shqiptare, Dua Lipa dhe Rita Ora, u janë bashkuar kolegëve Ed Sheeran, The Rolling Stones, Sir Paul McCartney dhe 1.500 këngëtarëve të tjerë, për të nënshkruar...

Aksident në rrugën e Zall Bastarit në Tiranë, mjeti del nga rruga, ndërron jetë pasagjeri 24- vjeçar

Kronikë

Aksident në rrugën e Zall Bastarit në Tiranë, mjeti del nga rruga, ndërron jetë pasagjeri 24- vjeçar

  TIRANANjë aksident me vdekje ka ndodhur në rrugën e Zallbastarit në Tiranë teksa ka ndërruar jetë një pasagjer 24- vjeçar. Saktësisht, një mjet ka dalë nga rruga tek vendi I quajtur...

“Nuk më pëlqen fare kur …”- Zef Deda flet për aktrimin e djalit të tij Julian Deda dhe humorin në vendin tonë: S’janë të aftë të shkruajnë një batutë

Aktualitet

“Nuk më pëlqen fare kur …”- Zef Deda flet për aktrimin e djalit të tij Julian Deda dhe humorin në vendin tonë: S’janë të aftë të shkruajnë një batutë

  Aktori i mirënjohur Zef Deda ka folur hapur për mënyrën e aktrimit të artistëve të rinj sot. Ai është shprehur se sot aktorët nuk bëjnë për të qeshur pasi libretisti që...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!