Mbahen zgjedhjet e para që prej 2009, pjesëmarrje masive votuesish

Diel, 06 May 2018 15:13
pamje nga votimet pamje nga votimet

Që prej 2009 në Lebanon nuk ishin mbajtur zgjedhje. Por, ditën e sotme, në shtetin fqinj me Sirinë u mbajtën për herë të parë zgjedhjet parlamentare, ku u shënua një numër i madh votuesish.

Sipas mediave të huaja, hera e fundit që qytetarët kanë votuar për përfaqësuesit e tyre në Parlament ka qenë një dekadë më parë, ndërkohë që dëshira për të zgjedhur me votë të lirë ka rezultuar shumë e madhe.

128 qendrat e votimit në vend janë hapur në orët e para të mëngjesit të sotëm, ndërsa janë planifikuar të mbyllen në orën 19:00 me orën lokale.

Vitet e fundit Lebanoni është përballur me ndryshime të mëdha administrative dhe legjislative, teksa kryeministri prej 10 vitesh Saad al-Hariri rikandidon përsëri për postin e kreut të shtetit.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Denoncimi i PD: Skandal tek kopshti ‘4 Stinët’ në Tiranë, bashkia fshehu rastin me COVID-19, prokuroria të hetojë

Politikë

Denoncimi i PD: Skandal tek kopshti ‘4 Stinët’ në Tiranë, bashkia fshehu rastin me COVID-19, prokuroria të hetojë

  Partia Demokratike i bëri thirrje prokurorisë që të hetojë në lidhje me rastin e mbylljes së kopshtit ‘4 Stinët’ në Tiranë, pas rasteve që u shfaqën me koronavirus. Në një dalje...

Nard Ndoka ironizon Ramën:Pse nuk bëhesh president i Flamurtarit

Politikë

Nard Ndoka ironizon Ramën:Pse nuk bëhesh president i Flamurtarit

Ish-deputeti i Partisë Demokratike, Nard Ndoka ka ironizuar me kryeministrin e Shqipërisë, Edi Rama, duke i thënë të bëhet president i Flamurtarit. Duke iu referuar deklaratës së kryetarit të PD, Lulzim...

Rakipi:Deklarata e Bashës, mjaft serioze! Rama kërkon garanci të mos marrë haraçin për gjithçka ka bërë!

Politikë

Rakipi:Deklarata e Bashës, mjaft serioze! Rama kërkon garanci të mos marrë haraçin për gjithçka ka bërë!

Gazetari Ylli Rakipi, ka qenë i ftuar në emisionin “Në fokus” në TV T, ku ka komentuar deklaratat e Lulzim Bashës, lidhur me një ofertë për pazar, që i ka...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!