Lajmet e rreme në Facebook që po shkaktojnë dhjetëra viktima

Tuesday, 13 November 2018 22:22

Më 23 qershor 2018, një seri imazhesh të tmerrshme filluan të qarkullojnë në Facebook.

Njëra prej tyre tregonte një fëmijë me plagë të hapura mbi kokë dhe nofull (fotoja poshtë).

Një tjetër - e parë më shumë se 11.000 herë - tregonte një kafkë njeriu të hapur.

Përdoruesit e Facebook-ut të cilët vendosën imazhet pohuan se ata treguan një masakër që po zhvillohet në rrethin Gashish të shtetit Plateau, Nigeri. Myslimanët Fulani, thanë ata, po vrisnin të krishterë nga pakica etnike të Beromit në rajon.

Në fundjavë ndodhi një masakër në Gashish. Diku midis 86 dhe 238 njerëzve Berom u vranë ndërmjet 22 dhe 24 qershorit, sipas vlerësimeve të bëra nga policia dhe nga udhëheqësit e komunitetit lokal.

Por disa nga imazhet më të nxehta që qarkullonin në atë kohë nuk kishin të bënin me dhunën në Gashish. Imazhi i foshnjës, i cili u nda me një thirrje për Perëndinë që të "fshinte të gjithë brezin e vrasësve të këtij fëmije të pafajshëm", u shfaq fillimisht në Facebook muaj më parë.

Videoja në fakt nuk ishte bërë në Nigeri, por në Brazzaville gati një mijë milje larg, në vitin 2012.

Por e vërteta nuk kishte rëndësi. Imazhet në Facebook shërbyen si nxitje ndaj burrave të rinj Berom në qytetin e Jos, një orë në veri të rrethit rural ku po ndodhte masakra. Disa nga postimet në Facebook sugjeronin se vrasjet po ndodhnin aty në Joz dhe se banorët e qytetit po sulmoheshin.

"Sapo pamë këto imazhe, ne donim të mbysim çdo njeri Fulani që qëndronim pranë nesh", tha një drejtues i të rinjve Berom për BBC. "Kush nuk do ta bënte, nëse do ta vrisnin vëllanë e tyre?"

Policia nigeriane thotë se informacionet e rreme dhe imazhet nxitëse në Facebook kanë kontribuar në më shumë se dhjetëra vrasje kohët e fundit në Plateau State - një zonë e dërrmuar nga dhuna etnike.

Kur BBC Africa Eye mori kontakt me Facebook, kompania e çaktivizoi llogarinë e një burri në Britani të Madhe, i cili po përhapte keqinformime për mijëra njerëz në Nigeri.

Autoritetet vendase kanë kryer vetëm 4 kontrolle të fakteve në kohë të plotë në vend, duke rishikuar informacionin e rremë, në një platformë të përdorur nga 24 milionë nigerianë.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Konfirmohet rast me koronavirus në Maqedoninë e Veriut

Aktualitet

Konfirmohet rast me koronavirus në Maqedoninë e Veriut

Në Klinikën për sëmundje infektive në Shkup është konstatuar rasti i parë me koronavirus, bëjnë të ditur burime të kësaj klinike për portalin MKD.mk. Jozyrtarisht nënvizohet se personi i përfshirë nga...

Mesazhi që u bë viral nga Sintia Nikson

Show-biz

Mesazhi që u bë viral nga Sintia Nikson

Ajo fitoi miliona fansa në rolin e saj si avokatja e guximshme në Sex and the City, por tani Sintia Nikson ka diçka krejt tjetër në mendje. Ajo ka hequr dorë...

Manchester City lufton Uefa-n me një avokat prej 24.000 euro në ditë

Sport

Manchester City lufton Uefa-n me një avokat prej 24.000 euro në ditë

Manchester City ka prezantuar tashmë anikimimin zyrtar në CAS të Lozanës për vendimin e Uefa-s që parashikon përjashtimin nga kupat europiane për dy vitet e ardhshme, për shkak të thyerjes...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!