Ja sa kohë duhet për t’u bërë i pasur, studimi thotë...

Diel, 15 Prill 2018 18:54

Të bëhesh i pasur nuk ndodh në një moment të papritur.  Thomas Corley, autori i “Zakoneve të pasura: zakonet e suksesshme të përditshme të individëve të pasur” tregon se të arrish finalen, në të qenurit i pasur, duhet vite dhe përpjekje. Për pesë vjet Corley studioi dhe intervistoi mbi 233 individë të pasur, nga të cilët 177 prej tyre ishin milionerë të vetë-bërë (pra që e kanë nisur vetë gjithçka nga zero), me së paku 160,000 dollarë të ardhura vjetore bruto dhe 3.2 milion dollarë neto.

“Sipas hulumtimit tim, disa zakone të pasura fillojnë të japin rezultate menjëherë dhe të tjerat marrin shumë vite”. Corley duke u bazuar të hulumtimi i tij, del në konkluzionin që milionerët e vetë-bërë iu duhen tre korniza kohore për të ndërtuar pasurinë e tyre, gjithmonë duke përdorur disa nga zakonet më të rëndësishme.

Vendosja e ëndrrave: rreth 12 vjet.

Vendosja e ëndrrave është përcaktimi i ëndrrave tuaja dhe pastaj ndërtimi i qëllimeve rreth atyre ëndrrave.

Jetesa nën mjetet tuaja: rreth 32 vjet.

Në këtë rast, jetesa nën mjetet tuaja do të përfshinte ruajtjen e të paktën 10% të të ardhurave tuaja dhe pastaj investimin e kujdesshëm të këtyre kursimeve.

Rritja ditore: rreth shtatë vjet.

Milionerëve të vetë-bërë në këtë studim iu deshën rreth shtatë vite për t’u bërë ekspertë brenda industrisë së tyre. Ata e bënë këtë kryesisht nëpërmjet leximit ose praktikës së pamëshirshme.

“Rregullat e mira apo zakonet e pasura që synojnë t’ju bëjnë të pasur, ose t’ju transformojnë në një ekspert në industrinë tuaj, duan një kohë të gjatë. Përqendroni forcat dhe kini durim”, përfundon studimi.

E.Z/SCAN

 

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Rrezikojnë falimentimin!Rita Ora dhe Dua Lipa kërkojnë ndihmë

Lifestyle

Rrezikojnë falimentimin!Rita Ora dhe Dua Lipa kërkojnë ndihmë

Dy këngëtaret e famshme shqiptare, Dua Lipa dhe Rita Ora, u janë bashkuar kolegëve Ed Sheeran, The Rolling Stones, Sir Paul McCartney dhe 1.500 këngëtarëve të tjerë, për të nënshkruar...

Aksident në rrugën e Zall Bastarit në Tiranë, mjeti del nga rruga, ndërron jetë pasagjeri 24- vjeçar

Kronikë

Aksident në rrugën e Zall Bastarit në Tiranë, mjeti del nga rruga, ndërron jetë pasagjeri 24- vjeçar

  TIRANANjë aksident me vdekje ka ndodhur në rrugën e Zallbastarit në Tiranë teksa ka ndërruar jetë një pasagjer 24- vjeçar. Saktësisht, një mjet ka dalë nga rruga tek vendi I quajtur...

“Nuk më pëlqen fare kur …”- Zef Deda flet për aktrimin e djalit të tij Julian Deda dhe humorin në vendin tonë: S’janë të aftë të shkruajnë një batutë

Aktualitet

“Nuk më pëlqen fare kur …”- Zef Deda flet për aktrimin e djalit të tij Julian Deda dhe humorin në vendin tonë: S’janë të aftë të shkruajnë një batutë

  Aktori i mirënjohur Zef Deda ka folur hapur për mënyrën e aktrimit të artistëve të rinj sot. Ai është shprehur se sot aktorët nuk bëjnë për të qeshur pasi libretisti që...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!