Autostrada e varur nën ujë, Norvegjia nis projektin e jashtëzakonshëm

Saturday, 02 February 2019 21:15

Me akullnajat madhështore, fjordet dhe malet, Norvegjia është e njohur për peizazhin e saj natyror fantastik.

Sidoqoftë terreni i thyer nuk i bën udhëtimet e lehta. Më shumë se 1,000 fjordet e bregut shtrihen në pjesën perëndimore të vendit skandinav, që është shtëpia e një të tretës të popullsisë së vendit prej 5.3 milionë banorësh.

Për të bërë udhëtimin prej 1.100 kilometrash mes qytetit jugor të Kristiansandit dhe Trondheimit në veri nëpërmjet bregut perëndimor, aktualisht duhen 21 orë dhe shtatë kalime me anë të tragetit.

Qeveria norvegjeze ka në plan ta shkurtojë atë kohë me gjysmën e saj me anë të një projekti infrastrukturor prej 40 miliardë dollarësh, që do e bënte rrugën pa traget.

Plani përfshin urat dhe tunelin më të thellë dhe më të gjatë nënujor në botë, që do shpohet nën shtratin e detit.

Por aspekti më ambicioz është ndërtimi tuneleve lundruese të zhytura që ulen rreth 30 metra nën sipërfaqen e ujit.

Nëse është e suksesshme, Norvegjia mund të fitojë një garë globale kundër vendeve si Kina, Koreja e Jugut dhe Italia, të cilat po kërkojnë të ndërtojnë projekte të ngjashme.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

“Një pyetje për zonjën Ambasadore”, Xhaferraj: Po topi i gazetës “Bild” për dosjen 339, do vazhdojë të qëndrojë në ajër?

Politikë

“Një pyetje për zonjën Ambasadore”, Xhaferraj: Po topi i gazetës “Bild” për dosjen 339, do vazhdojë të qëndrojë në ajër?

Kryetari i Degës së Partisë Demokratike në Durrës Ferdinand Xhaferraj ka rikthyer edhe njëherë vëmendjen drejt hetimeve për vjedhjen e votave në Durrës dhe Shijak. Xhaferraj i referohet pikërisht dosjes 339...

Ndarja nga jeta e kompozitorit Përparim Tomcini, Luan Rama: Iku njeriu zemërbardhë e miku zemërmirë

Politikë

Ndarja nga jeta e kompozitorit Përparim Tomcini, Luan Rama: Iku njeriu zemërbardhë e miku zemërmirë

Ish deputeti i LSI Luan Rama me anë të një statusi në “Facebook” ka kujtuar ndarjen nga jeta të kompozitorit të njohur dibran Përparim Tomcini. Rama shprehet se sot iku nga...

Mori pjesë në marshim/ Babai i vajzës së dhunuar: Po më bëjnë shantazh, duan të më vrasin. Edi Rama foli vetëm për …

Aktualitet

Mori pjesë në marshim/ Babai i vajzës së dhunuar: Po më bëjnë shantazh, duan të më vrasin. Edi Rama foli vetëm për …

Babai i vajzës së dhunuar seksualisht nga roja i shkollës, Abaz Doku, dhe tre minorenë, ka qenë sot i pranishëm në protestën e organizuar nga shoqëria civile, kundër dhunës ndaj...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!