Themeluesi i Bitcoin vdes pa lënë fjalëkalimin

Hënë, 04 February 2019 18:29

QuadrigaCX, një nga platformat më të rëndësishme kanadeze për të investuar në kriptovalut, ndodhet prej ditësh në një situatë të vështirë pas vdekjes së papritur të themeluesit të saj, 30-vjeçarin Gerarl Cotten, i cili vdiq nga sëmundja e Crohn në Indi, në 9 dhjetor.

Askush, as edhe bashkëshortja e tij, nuk e di paswordin për të hyrë në website dhe teorikisht kanë shkuar kot 150 milion dollarë: 26,500 bitcoin, 11mijë bitcoin cash SV, 35 mijë bitcoin Gold, 200 mijë Litecoin dhe 430 mijë Ethereum.

Ashtu siç raporton ‘Sole 24 ore’, themeluesi i QuadrigaCX kishte marrë një sërë masash mbrojtëse, mes të cilave edhe faktin që vetëm ai mund të kishte akses në kompjuterin e tij personal.

Pas akuzave, që ka shkaktuar vdekjen e bashkëshortit për të bërë një vjedhje milionere, vejusha ka dëshmuar përpara Gjykatës supreme të Scozicë.

Ajo ka thënë që nuk ka qenë fare në dijeni të punës së bërë nga bashkëshorti.

Eksperti i sigurisë i marrë nga gruaja e themeluesit të QuadrigaCX ka thënë që ka tentuar të thyejë disa nivele sigurie që i përkisnin burrit të saj, por ka arritur të marrë vetëm të dhënat në telefonat e tij dhe tek të tjera kompjutera të Cotten.

Problemi ndodhi për faktin që Bitcoin nuk është i trashëgueshëm, nga momenti që nuk ka një normë që rregullon kalimin e saj tek trashëgimtarët e mundshëm, nëse nuk njeh çelësin e hapjes së portofolit digjital, në këtë rast të personit të vdekur.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Shuhet profesori i tre kontinenteve, Agron Fico

Kulturë

Shuhet profesori i tre kontinenteve, Agron Fico

Shuhet në moshën 86-vjeçare albanologu dhe studiuesi i njohur Agron Fico. Lajmin e ka dhënë Akademia e Shkenca, teksa vlerëson maksimalisht figurën e Ficos, për kontributin e vyer të dhënë...

Prokuroria shpall moskompetencën për aksionin anti-drogë në Kukës, dosja kalon në SPAK

Politikë

Prokuroria shpall moskompetencën për aksionin anti-drogë në Kukës, dosja kalon në SPAK

Prokuroria e Kukësit ka shpallur moskompetencë në lidhje me dosjen e 19 të arrestuarve për trafik droge në Kukës. Dosja me 19 të arrestuar ka kaluar tashmë në duart e SPAK...

Pas takimit me ambasadorët, Bylykbashi e Vasili në zyrën e Bashës, i pranishëm edhe kryetari i PDIU

Politikë

Pas takimit me ambasadorët, Bylykbashi e Vasili në zyrën e Bashës, i pranishëm edhe kryetari i PDIU

Oerd Bylykbashi dhe Petrit Vasili pas takimit me ambasadorët Yuri Kim, Luigi Soreca dhe Duncan Norman kanë shkuar në zyrën e Bashës. Dy të mandatuarit e opozitës për Këshillin Politik do...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!