NASA ofron 7 miliardë dollarë për të bërë të mundur uljen në Hënë brenda vitit 2024

E mërkurë, 28 August 2019 21:29

Administrata Trump i kërkoi Kongresit amerikan në maj që të rrisë shpenzimet për NASA-n vitin e ardhshëm, për të bërë të mundur rikthimin e amerikanëve në sipërfaqen e Hënës brenda vitit 2024.

NASA po ofron 7 miliardë dollarë për të ndërmarrë hapat e parë për një rikthim të përshpejtuar të SHBA-së në sipërfaqen hënore brenda pesë viteve, shkruan ‘Bloomberg Business’.

Propozimi i lëshuar nga NASA mund të zgjasë deri në 15 vjet dhe më shumë se një kompani mund të kualifikohet.

Idetë në lidhje me modelimin e anijes hapësinore, aftësinë e ngarkesave, vëllimin nën presion, disponueshmërinë e energjisë për ngarkesat dhe kohën e tranzicionit, janë renditur gjithashtu në propozimin e agjencisë.

Këtë muaj, NASA kërkoi propozime nga kompanitë për një sistem për të transportuar furnizimet me një raketë komerciale në anijen e vogël ‘Gateëay’, në orbitën hënore si pjesë e misionit të planifikuar të uljes së ‘Artemis’.

Në maj, NASA kërkoi kontraktorët e saj të parë për misionin ambicioz të Hënës.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Rrezikojnë falimentimin!Rita Ora dhe Dua Lipa kërkojnë ndihmë

Lifestyle

Rrezikojnë falimentimin!Rita Ora dhe Dua Lipa kërkojnë ndihmë

Dy këngëtaret e famshme shqiptare, Dua Lipa dhe Rita Ora, u janë bashkuar kolegëve Ed Sheeran, The Rolling Stones, Sir Paul McCartney dhe 1.500 këngëtarëve të tjerë, për të nënshkruar...

Aksident në rrugën e Zall Bastarit në Tiranë, mjeti del nga rruga, ndërron jetë pasagjeri 24- vjeçar

Kronikë

Aksident në rrugën e Zall Bastarit në Tiranë, mjeti del nga rruga, ndërron jetë pasagjeri 24- vjeçar

  TIRANANjë aksident me vdekje ka ndodhur në rrugën e Zallbastarit në Tiranë teksa ka ndërruar jetë një pasagjer 24- vjeçar. Saktësisht, një mjet ka dalë nga rruga tek vendi I quajtur...

“Nuk më pëlqen fare kur …”- Zef Deda flet për aktrimin e djalit të tij Julian Deda dhe humorin në vendin tonë: S’janë të aftë të shkruajnë një batutë

Aktualitet

“Nuk më pëlqen fare kur …”- Zef Deda flet për aktrimin e djalit të tij Julian Deda dhe humorin në vendin tonë: S’janë të aftë të shkruajnë një batutë

  Aktori i mirënjohur Zef Deda ka folur hapur për mënyrën e aktrimit të artistëve të rinj sot. Ai është shprehur se sot aktorët nuk bëjnë për të qeshur pasi libretisti që...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!