Matematika e “Infinitit”, Giacomo Leopardi “flet” edhe pas 200 vitesh

Saturday, 05 October 2019 21:19

Për të kremtuar 200 vjetorin e krijimit të poemës “E pafundmja” të Giacomo Leopardit, Ambasada Italiane në Shqipëri, në bashkëpunim me Institutin Italian të Kulturës, sjellin për publikun monologun e prof. Marco Lippi-t nga Instituti Einaudi i Ekonomisë, i cili interpreton vizionin e Leopardit përmes këndvështrimit të një matematikani.

“Duke qenë se librat tanimë shkruhen në një kohë më të shpejtë nga sa mund të lexohen, duhet ta dini se ata vlejnë aq sa e kanë çmimin, kështu jeta u zgjat në proporcion me koston”, do të komentonte mëse 2 shekuj më parë, poeti i madh italian, Giacomo Leopardi.

Për të kremtuar 200 vjetorin e krijimit te poemës “Infiniti” të tij, në sallën Black Box të Universitetit të Arteve, u ngjit në skenë monologu i prof. Marco Lippi-t nga Instituti Einaudi i Ekonomisë, i cili magjinë e vargjeve të Leopardi-t e interpreton falë gjuhës universale të matematikës.

I pranishëm në aktivitet ishte edhe Ambasadori i Italisë në Shqipëri, Alberto Cutillo, për të cilin domethënia e veprës së Lepoardi-t i flet qartësisht realitetit në të cilin jetojmë.

Në vazhdën e një serie nismash për 200 vjetorin e “Infinitit”, të

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

VIDEO/ Reshje të dendura shiu në Tiranë, 'tërbohet' Lana

Aktualitet

VIDEO/ Reshje të dendura shiu në Tiranë, 'tërbohet' Lana

Reshjet e dendura që prekën Tiranën pak minuta më parë kanë sjellë jo pak probleme në disa akse. Lumi Lana është “tërbuar” dhe ka dalë nga shtrati, pavarësisht ndërhyrjes në disa...

VIDEO/ Italiani i famshëm rrezikon jetën në Shqipëri

Aktualitet

VIDEO/ Italiani i famshëm rrezikon jetën në Shqipëri

‘Momente frike për Vittorio Sgarbin pasditen e djeshme në një plazh në bregdetin e Palasës, në jug të Shqipërisë, ku ishte mysafir’. Kështu shkruan faqja e internetit e kritikut italian të...

Lotaria Amerikane/U shty për shkak të pandemisë, pritet sot dalja e përgjigjeve

Aktualitet

Lotaria Amerikane/U shty për shkak të pandemisë, pritet sot dalja e përgjigjeve

  Të gjithë ata që kanë aplikuar për lotarinë amerikane dhe iu është dashur të presin dhe një muaj më tepër do të mund të mësojnë nga sot nëse janë fitues. Ndonëse...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!