Njihuni me japonezin 112 vjeç, burrin më të vjetër në botë

E Enjte, 13 February 2020 08:57

Chitetsu Watanabe nga Nigata sot u konfirmua zyrtarisht nga libri i rekordeve Gines si burri më i vjetër në botë me 112 vjet dhe 344 ditë. Ai lindi në 5 mars 1907, si fëmija i parë nga tetë.

Chitetsu u shpërngul drejt Taivanit për 18 vjet, ku rriti kallam sheqeri, para se të shërbente në ushtri në fund të luftës së Paqësorit në 1944.

Ai u kthye në Nigata me të shoqen Mitsue dhe katër fëmijë të vegjël gjatë një kohe të vështirë në historinë japoneze.  

Gruaja e djalit të Chitetsu thotë: “ Ai më ka treguar se sa e vështirë ka qënë të siguroje ushqimin. Jetesa në këto kushte me 4 fëmijë të vegjël duhet të ketë qënë e tmerrshme.”
Chitetsu , pas daljes në pension në 1974 ngriti një fermë një hektarë pranë shtëpisë së familjes së bashku me djalin e tij. Për 38 vitet në vazhdim, deri kur Chitetsu arriti moshën 104 vjeçare, ata kultivuan patate, domate, luleshtrydhe dhe kumbulla.

Chitetsu gjithashtu u kujdes për më shumë se 100 pemë bonsai, të cilat i paraqiti në një ekspozitë në 2007.

112 vjeçari tregon se të ëmblat janë të preferuarat e tij dhe sheqeri kaf është ajo që ai pëlqen më shumë. Por pas rënies së dhëmbëve të tij Chitetsu mund të hajë vetëm ëmbëlsira si puding, mousse çokollate, apo gatime të tjera që nuk kërkojnë përtypje.

Tani ai jeton në një azil dhe nuk është më aq aktiv sa më parë. Aktivitetet e tij përfshijnë ushtrime, origami, kaligrafi dhe matematikë. Kur e pyetën për sekretin e jetëgjatësisë, ai tha: "Mos u inatos dhe buzëqesh gjithmonë."

Titulli që ai ka marrë më parë i përkiste Jiroemon Kimura, japonezit 116 vjeç dhe 54 ditë, i cili ndërroi jetë në 12 qershor 2013. Gruaja më e vjetër në botë është Kane Tanaka, e cila bëri 117 vjeç në janar.

1 koment

  • Përgjigju Sandogy

    Mail Order Drugs From Canada https://agenericcialise.com/ - generic cialis online Diabecon generic cialis 5mg Where Purchase Flagyl In Virgin Islands

    Saturday, 27 June 2020 17:24 komentuar nga Sandogy

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Del përgjigjja e tamponit/Kryetarja e bashkisë së Shkodrës, Voltana Ademi konfirmohet pozitive me Covid 19

Politikë

Del përgjigjja e tamponit/Kryetarja e bashkisë së Shkodrës, Voltana Ademi konfirmohet pozitive me Covid 19

Kryetarja e bashkisë Shkodër, Voltana Ademi ka rezultuar pozitive me COVID-19. Kryebashkiakja e Shkodrës një ditë më parë pas dyshimeve ka bërë tamponin pranë strukturave të shëndetësisë ndërsa në përgjigjen...

Ulet numri i rasteve të reja me COVID-19 në Itali, 17 të vdekur në 24 orët e fundit

Globi

Ulet numri i rasteve të reja me COVID-19 në Itali, 17 të vdekur në 24 orët e fundit

  Bien shifrat e COVID-19 në Itali. Testimet ditën e sotme kanë qenë 55.800, ndërkohë që gjatë javës u arritën edhe 100 mijë testime.Në 24 orët e fundit në shtetin fqinjë...

Protestat në Bjellorusi/Ja imazhet e fiksuara nga fotografi i arrestuar nga regjimi bjellorus

Globi

Protestat në Bjellorusi/Ja imazhet e fiksuara nga fotografi i arrestuar nga regjimi bjellorus

  Një gjykatë në Minsk, më 16 shtator, dënoi fotoreporterin e Shërbimit bjellorus të Radios Evropa e Lirë Uladz Hrydzin dhe fotografin e pavarur Alyaksandr Vasyukovich me 11 ditë burg, për...