WhatsApp kap 2 miliardë përdorues

E Enjte, 13 February 2020 12:08

WhatsApp ka mbledhur dy miliardë përdorues, nga 1.5 miliardë në fund të 2017. Këtë lajm e bëri të ditur vetë kompania të mërkurën.

Aplikacioni i mesazheve celulare u themelua në vitin 2009 dhe u ble nga Facebook  në vitin 2014. Marrëveshja u vlerësua 19 miliardë dollarë, blerja më e madhe nga gjigandi i mediave sociale deri më tani.

WhatsApp ka fituar 500 milion konsumatorë të rinj gjatë dy viteve të fundit.

WhatsApp e kontrollon teknologjinë e saj të enkryptimit fund e krye fund dhe garanton bisedat. As vetë  WhatsApp nuk mund të lexojë mesazhet ose të dëgjojë thirrjet që bëhen midis përdoruesve, sipas postimeve në blog të WhatsApp. Kjo pasi WhatsApp përdor një teknologji të veçantë, të quajtur teknologjia e kriptimit.

 

 Por teknologjia e kriptimit ka sjellë reagime në të gjithë botën për arsye sigurie. Në Indi, ku WhatsApp ka më shumë përdorues sesa çdo aplikacion tjetër , qeveria ka bërë thirrje për rregullore që i japin asaj akses në të dhënat e koduara. Në Australi dhe Mbretërinë e Bashkuar, ligje të ngjashme janë gjithashtu në diskutim.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Del përgjigjja e tamponit/Kryetarja e bashkisë së Shkodrës, Voltana Ademi konfirmohet pozitive me Covid 19

Politikë

Del përgjigjja e tamponit/Kryetarja e bashkisë së Shkodrës, Voltana Ademi konfirmohet pozitive me Covid 19

Kryetarja e bashkisë Shkodër, Voltana Ademi ka rezultuar pozitive me COVID-19. Kryebashkiakja e Shkodrës një ditë më parë pas dyshimeve ka bërë tamponin pranë strukturave të shëndetësisë ndërsa në përgjigjen...

Ulet numri i rasteve të reja me COVID-19 në Itali, 17 të vdekur në 24 orët e fundit

Globi

Ulet numri i rasteve të reja me COVID-19 në Itali, 17 të vdekur në 24 orët e fundit

  Bien shifrat e COVID-19 në Itali. Testimet ditën e sotme kanë qenë 55.800, ndërkohë që gjatë javës u arritën edhe 100 mijë testime.Në 24 orët e fundit në shtetin fqinjë...

Protestat në Bjellorusi/Ja imazhet e fiksuara nga fotografi i arrestuar nga regjimi bjellorus

Globi

Protestat në Bjellorusi/Ja imazhet e fiksuara nga fotografi i arrestuar nga regjimi bjellorus

  Një gjykatë në Minsk, më 16 shtator, dënoi fotoreporterin e Shërbimit bjellorus të Radios Evropa e Lirë Uladz Hrydzin dhe fotografin e pavarur Alyaksandr Vasyukovich me 11 ditë burg, për...