NASA: "Do të krijojmë oksigjen nga atmosfera e Marsit"

E Enjte, 27 February 2020 10:22

Ulja e njeriut në Mars është një nga projektet më të mëdha të këtij brezi.

Por udhëtimi për në Mars dhe mbijetesa në të, janë dy sfida krejt të ndryshme që duhen përballuar. Sidomos kur ulja në Mars nuk është e vetmja gjë që kërkohet të arrihet, por dhe vendosja e një kolonie aty. Plani përfundimtar është që planeti i zjarrtë të bëhet i jetueshëm, por kjo kërkon qindra vjet.

Robert Lightfoot, Jr, shef-administrues i NASA-s foli për ‘Futurism’: “Eksperimenti i rradhës, Mars 2020, do të pëpiqet të gjenerojë oksigjen nga atmosfera e planetit.”

Ajo që dihet deri më tani nga shkencëtarët është se atmosfera e planetit të kuq është më e hollë se e Tokës. 

Por a është vërtetë e mundur të krijosh oksigjen nga atmosfera e Marsit?
NASA ka pasur plane të tilla që në vitin 2014, kur u publikua për herë të ideja e roverit Mars 2020.  Eksperimenti i njohur si MOXIE përfshin përdorjen e dioksidit të karbonit të gjetur në atmosferën e Marsit dhe kthimin e tij në oksigjen. Oksigjeni më pas do të përdoret jo vetëm për frymëmarrje, por edhe për karburant për nisjen e raketës sërish në Tokë.

Të gjitha këto plane duken shumë larg realitetit, por në  fakt eksperimentet laboratorike tregojnë se është e mundur. Për këtë arsye ky mision është tejet i rëndësishëm.

Plane të tjera për ta bërë Marsin e jetueshëm kanë të bëjnë me ndërtimin e një fushe magnetike rreth planetit apo ndërtimin e një reaktori nuklear.

1 koment

  • Përgjigju Sandogy

    Comprar Cialis Sin Receta En Barcelona https://bbuycialisss.com/ - Buy Cialis Propecia Online Without A Prescription Cialis cialis online Buying Cheap Flagyl Wholesale

    Tuesday, 30 June 2020 23:00 komentuar nga Sandogy

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Del përgjigjja e tamponit/Kryetarja e bashkisë së Shkodrës, Voltana Ademi konfirmohet pozitive me Covid 19

Politikë

Del përgjigjja e tamponit/Kryetarja e bashkisë së Shkodrës, Voltana Ademi konfirmohet pozitive me Covid 19

Kryetarja e bashkisë Shkodër, Voltana Ademi ka rezultuar pozitive me COVID-19. Kryebashkiakja e Shkodrës një ditë më parë pas dyshimeve ka bërë tamponin pranë strukturave të shëndetësisë ndërsa në përgjigjen...

Ulet numri i rasteve të reja me COVID-19 në Itali, 17 të vdekur në 24 orët e fundit

Globi

Ulet numri i rasteve të reja me COVID-19 në Itali, 17 të vdekur në 24 orët e fundit

  Bien shifrat e COVID-19 në Itali. Testimet ditën e sotme kanë qenë 55.800, ndërkohë që gjatë javës u arritën edhe 100 mijë testime.Në 24 orët e fundit në shtetin fqinjë...

Protestat në Bjellorusi/Ja imazhet e fiksuara nga fotografi i arrestuar nga regjimi bjellorus

Globi

Protestat në Bjellorusi/Ja imazhet e fiksuara nga fotografi i arrestuar nga regjimi bjellorus

  Një gjykatë në Minsk, më 16 shtator, dënoi fotoreporterin e Shërbimit bjellorus të Radios Evropa e Lirë Uladz Hrydzin dhe fotografin e pavarur Alyaksandr Vasyukovich me 11 ditë burg, për...