Pamje të frikshme nga Nju Jorku, akulli mbulon zonën e liqenit Erie

Tuesday, 03 Mars 2020 12:19

Personat që jetojnë përgjatë bregut të Liqenit Erie në New York u zgjuan këtë fundjavë nën një makth dimri, pasi shtëpitë e tyre ishin plotësisht në akull.

Sipas CNN, Ed Mis ka jetuar në shtëpinë e tij në Hamburg, për tetë vitet e fundit dhe është shprehur se vendi mbulohet nga dëbora, por nuk kishte ndodhur si kësaj rradhe.

"Duket false, duket joreale, është errët në brendësi të shtëpisë sime. Mund të jetë pak e egër dhe pak e frikshme", u shpreh Mis për CNN.

Shtëpia e tij rreth 9 milje në jug të Buffalos është e mbuluar me disa metra akull dhe oborri i tij i shtëpisë ka rreth 4 metër trashësi akulli.

 

Ai shtoi se të enjten nuk kishte akull në oborrin apo shtëpinë e tij,  por deri të premten në mëngjes shtëpia e tij dhe të tjerat ishin mbuluar plotësisht.

Akulli i bën shtëpitë të duken sikur janë skulptura si në filmin "Frozen".

Ndërsa pamja është padyshim surreale dhe e jashtëzakonshme, banorët janë të shqetësuar se mund të shkaktojë dëme strukturore në shtëpitë e tyre.

"Ne jemi të shqetësuar për integritetin, për dështimin e strukturës kur ajo fillon të shkrihet, për shkak të peshës në çati", tha Mis.

Erërat krijuan valë të mëdha, duke çuar ujin e liqenit lart në breg, sipas "Weather Channel".

Akulli ka filluar të shkrihet pak që nga e Premtja, por ai shpreson që guvernatori do të aprovojë një deklaratë emergjente për të ndihmuar lagjen të rikuperohet.

"Është një pamje e bukur, por nuk dua të jetoj përsëri përmes tij", u shpreh Mis.

1 / 17

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Del përgjigjja e tamponit/Kryetarja e bashkisë së Shkodrës, Voltana Ademi konfirmohet pozitive me Covid 19

Politikë

Del përgjigjja e tamponit/Kryetarja e bashkisë së Shkodrës, Voltana Ademi konfirmohet pozitive me Covid 19

Kryetarja e bashkisë Shkodër, Voltana Ademi ka rezultuar pozitive me COVID-19. Kryebashkiakja e Shkodrës një ditë më parë pas dyshimeve ka bërë tamponin pranë strukturave të shëndetësisë ndërsa në përgjigjen...

Ulet numri i rasteve të reja me COVID-19 në Itali, 17 të vdekur në 24 orët e fundit

Globi

Ulet numri i rasteve të reja me COVID-19 në Itali, 17 të vdekur në 24 orët e fundit

  Bien shifrat e COVID-19 në Itali. Testimet ditën e sotme kanë qenë 55.800, ndërkohë që gjatë javës u arritën edhe 100 mijë testime.Në 24 orët e fundit në shtetin fqinjë...

Protestat në Bjellorusi/Ja imazhet e fiksuara nga fotografi i arrestuar nga regjimi bjellorus

Globi

Protestat në Bjellorusi/Ja imazhet e fiksuara nga fotografi i arrestuar nga regjimi bjellorus

  Një gjykatë në Minsk, më 16 shtator, dënoi fotoreporterin e Shërbimit bjellorus të Radios Evropa e Lirë Uladz Hrydzin dhe fotografin e pavarur Alyaksandr Vasyukovich me 11 ditë burg, për...