Këto fakte nuk i keni ditur për Kubën

E mërkurë, 18 Prill 2018 16:48

Popullsia: Kuba është ishulli më i madh në Karaibe si për nga madhësia edhe nga popullësia, afërsisht ka 11.5 milionë njerëz. Kryeqyteti ëshët Havana.

Paratë: Ka një sistem të dyfishtë të monedhës një që paraqet pëson me vlerë 4 cent dhe një tjetër që është afërsisht një dollar. Sistemi u krijua për të përdorur ‘’ paratë kombëtare” më pak të vlefshme” për të izoluar tregun e brendshëm egalitar dhe shtetëror, ndërsa tregtia me jashtë bëhet me “ pesos të konvertueshme”. Presidenti Raul Castro bëri thirrje për eleminimin e monedhave të dyfishta që nga fillimi i presidencës së tij, por nuk u realizua.

Qeveria: Dega ekzekutive është në duart e një kryetari të Këshillit të Shtetit i cili zgjidhet nga Asambleja Kombëtare e Pushtetit Popullor, Parlamenti. Këtë javë, legjislatura do të zgjedhë një pasardhës të Kastros, i cili e mori pushtetin në dorëzim nga vëllai i tij Fidel në vitin 2006 në mënyrë të përkohshme dhe zyrtarisht u bë president në 2008. Partia Komuniste e Kubës është e vetmja parti politike ligjore dhe mbikëqyr shtetin socialist sipas Kushtetutës. Raul Castro do të mbetet kreu i partisë edhe pas largimit nga presidenca.

HISTORIKU: Ishulli fitoi pavarësinë e tij nga Spanja në 1899 me ndërhyrjen ushtarake amerikane, por mbeti nën pushtimin amerikan derisa u bë një republikë më 1902. Fidel dhe Raul Castro ndërmorën një revolucion të suksesshëm që rrëzoi diktatorin Fulgencio Batista në vitin 1959. SHBA dhe Kuba rikthyen marrëdhëniet diplomatike në 2014 pas dekadave të armiqësisë dhe filloi një proces të marrëdhënieve më të mira por që ka ngecur nga qeverisja e Presidentit Donald Trump.

Ekonomia: Kuba ka një sistem të gjerë të sigurimeve shoqërore që siguron kujdes shëndetësor falas si dhe arsimim, por ekonomia e saj është akoma duke luftuar për t’u zhvilluar. Ajo është kryesisht e varur nga 5 milionë turistë në vit, nga pagat e mjekëve kubanez dhe specialistëve që punojnë në vendet e tjera. Vendi ka marrë subvencione nga Venezuela që arrijnë deri në 6 miliardë dollarë në vit, por ai vend po pëson një kolaps ekonomik.

Modifikuar më E mërkurë, 18 Prill 2018 16:49

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Konkursi poezisë/Dea Kodra:"Detaje në Natyrë"

Kulturë

Konkursi poezisë/Dea Kodra:"Detaje në Natyrë"

Pershendetje!Quhem Dea Kodra,nxenese ne gjimnazin "Petro Nini Luarasi".Mu duk interesante teza e konkursit tuaj dhe ajo merr nje peshe dhe permase tjeter ne keto kohe te veshtira qe po kalon...

Luan Baci publikon videon nga protesta te Albpetrol: Punonjësit kërkojnë pagat që u takojnë me ligj

Politikë

Luan Baci publikon videon nga protesta te Albpetrol: Punonjësit kërkojnë pagat që u takojnë me ligj

  Përmes një video të publikuar në facebook, ish deputeti i PD-së, Luan Baçi shkruan se ndodhet pranë protestuesvë të Albpetrol. Baci thotë se ata po kërkojnë pagat që u takojnë...

U mbyll nga pandemia e COVID-19, hapet pas më shumë se 130 ditësh “La Scala” në Milano

Lifestyle

U mbyll nga pandemia e COVID-19, hapet pas më shumë se 130 ditësh “La Scala” në Milano

Pas më shumë se 130 ditësh mbyllje, për shkak të pandemisë së koronavirusit, shefi i ‘La Scala-s”, Dominique Meyer, rihapi dyert e teatrit milanez dhe mirëpriti spektatorët.“Hera e fundit që...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!