Studim/ Më në fund do të mësoni pse kuptoheni aq mirë me miqtë tuaj

Premte, 20 Prill 2018 09:53
Foto ilustruese Foto ilustruese

Më në fund një studim i cili tregon, përsë ndjehemi kaq mirë me miqtë tanë, sa ndonjëherë na duket sikur na lexojnë çdo mendim, e nuk kemi nevojë të flasim, sepse na kuptojnë pa hapur gojën.

Epo Doktori Carolyn Parkinson ishte i pari i cili hodhi idenë për të marrë në pyetje  shumë çifte njerëzish dhe doli në përfundimin se dy miq të mirë kanë të përbashkët edhe të njëjtat valë truri.

Ai i bëri rezonancë magnetike për të studiuar më në brendësi dhe për të parë reagimin e valëve të trurit në rastin kur ato ishin duke parë ndonjë klip, ose ndonjë ndeshje.

Në një intervistë për Neë York Times Parkinson u shpreh : Rezultet sugjerojnë se miqtë mund të jenë të ngjashëm në mënyrën se si i kushtojnë vëmendje dhe si e konsiderojnë botën përreth. Përgjigjet nervore( valët) të regjistruara gjatë studimit treguan se dy shokë reagonin njësoj ndërsa të tjerë s’kishin lidhje me njëri-tjetrin, reagonin ndryshe.

Ky studim ka treguar fuqinë e vërtetë të miqësisë ndërsa gjetjet e botuara nga Instituti i Teknologjisë në Massachusetts deklarojnë se vetëm gjysma e miqësive janë të vërteta.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

“Nuk më pëlqen fare kur …”- Zef Deda flet për aktrimin e djalit të tij Julian Deda dhe humorin në vendin tonë: S’janë të aftë të shkruajnë një batutë

Aktualitet

“Nuk më pëlqen fare kur …”- Zef Deda flet për aktrimin e djalit të tij Julian Deda dhe humorin në vendin tonë: S’janë të aftë të shkruajnë një batutë

  Aktori i mirënjohur Zef Deda ka folur hapur për mënyrën e aktrimit të artistëve të rinj sot. Ai është shprehur se sot aktorët nuk bëjnë për të qeshur pasi libretisti që...

KLGJ:Ardian Dvorani pa mandat nga viti 2014

Politikë

KLGJ:Ardian Dvorani pa mandat nga viti 2014

  Këshilli i Lartë Gjyqësor ka publikuar dje vendimin për largimin nga detyra të anëtarit të Gjykatës së Lartë, Ardian Dvorani. Vendimi për Dvoranin u mor më 11 qershor, ndërsa dje...

EKSKLUZIVE/“I fortë bëhesh kur paguan, Europa e shqiptarëve është një gënjeshtër…”, Takaj: Skënderbeun nuk e lë edhe nëse vendimi…

Sport

EKSKLUZIVE/“I fortë bëhesh kur paguan, Europa e shqiptarëve është një gënjeshtër…”, Takaj: Skënderbeun nuk e lë edhe nëse vendimi…

Qershori pritej të ishte muaji vendimtar për të ardhmen e Skënderbeut, por tani jemi futur në korrik dhe ankthi në klubin korçar po shtohet. Vendimi nga Gjykata Federale e Zvicrës...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!