E rrallë/ Zbulohet fosili 8 milionë vjeçar, është një elefant prehistorik

Premte, 04 May 2018 17:50

Zbulohet fosili 8  milionë vjeçar në Maqedoni.  Shkencëtarët  mendohejnë se është një elefant prehistorik.

Paleontologët nga Bullgaria dhe Maqedonia po gërmojnë eshtrat fosile të kësaj krijese  të ngjashme me elefantin prehistorik, që besohet të paraprijë kafshën që është sot, pasi kockat e tij u zbuluan rastësisht nga një njeri që punonte në një fushë.

Shkencëtarët në Muzeun e Shkencave Natyrore të Maqedonisë dhe Muzeu Historik Natyror i Sofjes, Bullgari thanë se nisën gërmimin e skeletit në Dolni Disan në Maqedoninë qendrore muajin e kaluar.

Ata vlerësuan se kafsha, e njohur si Mastodon, peshonte rreth 10 ton dhe ishte rreth 50 vjeç në kohën e vdekjes së saj, afërsisht 8 milion vjet më parë gjatë epokës së Mycenos.

Biljana Garevska nga Muzeu i Shkencave Natyrore në Shkup tha se fosili ishte një nga paraardhësit e elefantit që e kalonte rajonin në një kohë kur ajo u mbulua nga savana afrikane.

Fosilet u zbuluan më 24 prill, por Ministria e Kulturës e Maqedonisë publikoi ​​sot foto të reja.

Emri latin është 'Choerolophodon' dhe jetoi si në Evropë dhe Azi gjatë periudhës së Mycene që zgjati deri rreth 5 milion vjet më parë.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Lufta kundër Koronavirusit, në Kinë thirren në ndihmë ekspertë të mjekësisë tradicionale

Aktualitet

Lufta kundër Koronavirusit, në Kinë thirren në ndihmë ekspertë të mjekësisë tradicionale

Mbi 4 900 operatorë nga rreth 600 spitale të mjekësisë tradicionale kineze, të shpërndarë në të gjithë vendin, kanë mbërritur në Hubei për të ndihmuar në kontrollin e epidemisë së...

Korononavirusi/ Ministria e Shëndetësisë fond 1 milion dollarë spitaleve për shtimin e mjeteve të mbrojtjes personale

Aktualitet

Korononavirusi/ Ministria e Shëndetësisë fond 1 milion dollarë spitaleve për shtimin e mjeteve të mbrojtjes personale

Ministria e Shëndetësisë thekson se nuk ka ende asnjë rast të konfirmuar me koronavirus në vendin tonë, ndërsa i bën thirrje  personave që kanë udhëtuar nga vendet e prekura, të...

Shkon në 10 numri i viktimave nga koronavirusi në Itali, 322 të infektuar. Kreu i Mbrojtjes Civile: Nevojë për maska

Aktualitet

Shkon në 10 numri i viktimave nga koronavirusi në Itali, 322 të infektuar. Kreu i Mbrojtjes Civile: Nevojë për maska

Ka shkuar në 10 numri i personave që humbën jetën nga korona virusi në Itali, ndërsa deri më tani, numri i të infektuarve ka shkuar në 322. Sipas “La Republica”, persona...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!